مطالب استخدامی

مهارتهایی که هر مسئول استخدامی را تحت تاثیر قرار می‌دهد !!

شما چه در حال تحصیل در دانشگاه و در ابتدای مسیر شغلی‌تان باشید و یا شاغل بوده و علاقمند به تغییر زمینهٔ فعالیتتان باشید، احتمالاً این سؤال را از خود پرسیده‌اید که «می‌خواهم چه کاره شوم؟»

اما سؤال مهمی که باید در موردش فکر کنید شاید این باشد که «آیا من توانایی فعالیت در موقعیت‌های متنوع را دارم؟»

بدون توجه به علایقی که دارید، مهارت‌هایی وجود دارند که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید در هر صنعتی به خوبی ایفای نقش کنید. به علاوه، اگر در مجموعه‌ای از مهارت‌های چندگانه چیره‌دست شوید، در صورتی که زمینهٔ شغلی‌تان در طول زمان تغییر یابد، باز هم می‌توانید برای بسیاری از کارها گزینه‌ای مطلوب باشید.

پس از بررسی کارکنان غول‌های صنعت همچون آمازون، گوگل و فیسبوک و شرکت‌های متوسط مانند Castlight, Room77 و Prezi، در رابطه با اینکه در استخدام‌های جدید به دنبال چه می‌گردند، به پاسخ‌های غیرقابل‌پیش‌بینی می‌رسیم (برای مثال، هوشمندی در درجهٔ پایین لیست قرار گرفت)؛ اما مهارت‌های عمدهٔ مد نظر آن‌ها مواردی است که بدون توجه به اینکه شما چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید، قابل یادگیری است.

با کسب این ۵ مهارت خود را برای موفقیت در شغلتان آماده کنید:

۱) تجزیه و تحلیل کمی

داده‌ها (Data) پایهٔ اصلی بسیاری از سازمان‌ها هستند. چه در حال ایجاد یک نرم‌افزار باشید یا در تلاش برای جذب مشتریان جدید، توانایی شما در سازمان‌دهی، تجزیه و تحلیل، تفسیر، و ارائهٔ این داده‌ها بسیار مهم است. خصوصاً کارفرمایان اظهار داشتند برای قابلیت بررسی داده‌های سازمان‌یافته و ایجاد برنامه کاری بر اساس آن، ارزش خاصی قائل هستند؛ بنابراین اگر شما قادر به بررسی اطلاعات و کشف اسرار  پشت پرده آن‌ها هستید در رقابت پیشرو خواهید بود. (نکته: هنگام مصاحبه پروژه‌ای که در آن با داده‌ها کارکرده‌اید، به همراه داشته و تأثیر آن بر قدم‌های بعدی‌تان را توضیح دهید.)

۲) Excel

مهم‌ترین ابزار در مجموعهٔ در دسترس شما برای تجزیه و تحلیل داده‌ها چیست؟ Excel. درحالی‌که شما در طول زمان نحوهٔ استفاده از آن را خواهید آموخت اما بسیاری از مشاغل زمان کافی برای آموزش دادن به شما را ندارند؛ در صورتی که قادر به کاربرد ماهرانه آن باشید، به عنوان یک تازه‌وارد برای کارفرمای خود از نظر زمان صرفه‌جویی کرده و جلب توجه خواهید کرد.

یک راه یادگیری استفاده از این نرم‌افزار و دیگر ابزارهای مجموعه آفیس مراجعه به آموزشگا‌ه‌های موجود در سطح شهرتان است. البته اگر تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید می‌توانید از ویدئوهای آموزشی رایگان مایکروسافت نیز استفاده کنید یا می‌توانید به سایت درسنامه هم مراجعه کنید و از دوره رایگان آموزش اکسل آن بهره ببرید.

۳) تفکر خلاق

آموزش یا یادگیری این مهارت بسیار دشوار است، اما هنگام استخدام، تغییر مثبت و عظیمی نسبت به شما در دیدگاه مدیر ایجاد می‌کند. با تغییرات سریع دنیای تجارت نسبت به گذشته، نوآوران و کسانی که نگاهی فراتر از وضع موجود دارند، مورد توجه کارفرمایان قرار می‌گیرند. آن‌ها برای بهبود سیستم فعلی کسب‌وکار خود، خواهان کسانی با اندیشهٔ نامحدود و ذهنی خلاق هستند.

شاید نتوان یک راهنمای واقعی و کامل برای این که «چگونه خلاق شویم؟» ارائه داد، اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که خلاقیت امری ذاتی نیست و مهارتی است که با تمرین و ممارست به دست می‌آید. شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های عملی و کارگاه‌های خلاقیت سطح این مهارت را ارتقاء دهید البته نباید انتظار داشته باشید سریع به نتیجه برسید. مطالعه مقالات مرتبط با خلاقیت در بیزینس ترند هم می‌تواند به شما کمک کند.

۴) مهارت‌های ارتباطی

کارفرمایان از همان ابتدای کار به دنبال مهارت‌های ارتباطی قوی هستند. آن‌ها می‌خواهند از این موضوع مطمئن شوند که شما در ارتباطات مستقیمتان با همکاران و در برقراری ارتباط از طریق ایمیل، تماس‌های تلفنی، جلسات، معرفی کالا و کار روزمره با مشتریان، به طور موثری نماینده سازمان خواهید بود. مهم‌تر اینکه، آن‌ها می‌خواهند از توانایی شما برای تسهیم دیدگاهتان به صورتی مختصر و حرفه‌ای، آگاهی یابند. شما می‌توانید این توانایی خود را در ایمیلی که برای کارفرمایان ارسال می‌کنید و یا با شیوهٔ بیانتان در جلسات مصاحبه، به راحتی در معرض دید آن‌ها قرار دهید.

ارتقاء مهارت‌های ارتباطی به تمرین زیادی نیاز دارد و با گرفتن بازخورد امکان پیشرفت در آن‌ها فراهم می‌شود. یکی از سایت‌هایی که به طور خاص به این موضوع می‌پردازد سایت آموزش سخنرانی و فن بیان آقای بهرام‌پور است که مطالب مفید بسیاری را می‌توانید در آن پیدا کنید. یکی از دوره‌هایی هم که در این زمینه توصیه می‌کنیم در صورت امکان در آن شرکت کنید دوره مهارت‌های ارتباطی MEC خانه توانگری است که هر سال چندین بار برگزار می‌شود. بد نیست مقالات مرتبط با مهارت‌های ارتباطی در بیزینس‌ترند را هم مطالعه کنید.

۵) تواضع و فروتنی

ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید، کارفرمایان به سرعت اظهار داشتند که این مهارت را به شدت مدنظر قرار می‌دهند. مطمئناً شرکت‌ها علاقه‌مندند که با اعتمادبه‌نفس و هیجان کارتان را آغاز کنید اما انعطاف‌پذیری و تمایل به یادگیری در بدو ورود به سازمان، برای آن‌ها ارزشمند است. درحالی‌که ممکن است شما چنین تصور کنید که نباید مانع تسهیم افکار و عقایدتان شوید؛ به راحتی اشتباه کرده و از اشتباهتان درس می‌گیرید. سؤال کنید، زمانی را برای دریافت اطلاعات از موقعیت و سازمان اختصاص داده و به انجام خودسرانهٔ کارها با این فرض که شما بیشتر از رئیستان می‌دانید، مبادرت نکنید.

بهترین راه فراگیری این مهارت چیست؟ به قول نایکی، فقط کافیست انجامش دهید. متین، فروتن و مشتاق باشید و با گرفتن بازخورد و اصلاح روند کارتان، نشان دهید که انعطاف‌پذیر هستید!

 

۱۰ مهارت شغلی مورد نیاز قبل از استخدام

موفقیتهای شغلی شما به مهارتها و دانش شما بستگی دارد . افرادی موفق به استخدام و یافتن شغل دلخواه خود می شوند که دارای مهارتهای مورد نیاز بازار کار امروزه باشند.

مهارتهایی که باید در کسب آنها بکوشید، بستگی به علایق، تواناییها و استعداد شما و همچنین اهداف شغلی و منابع موجود دارد. اما با وجود نامشخص بودن وضعیت اقتصادی پیش رو، دستیابی به مهارتهایی که برای پیشرفت و آینده شغلی شما مفید خواهد بود، بسیار حیاتی است .

۱۰مهارت شغلی که هم اکنون در بازار کار بسیار مورد نیاز است و طبق نظر وزارت کار آمریکا در فهرست کارفرمایان قرار دارد, عبارتند از:

مهارتهای حل مشکل
اکثر کارها و وظایفی که در زندگی خود با آن مواجه می شویم , بسیار بغرنج و پیچیده هستند . افرادی که مشکلات را بدرستی تشخیص می دهند , راه حلهای مختلف را پیدا می کنند و تصمیمات موثری می گیرند که در زمینه های شغلی مدیریت بازرگانی , مشاوره مدیریت , مدیریت روابط عمومی , علوم پزشکی و مهندسی مورد نیاز هستند.

مهارتهای فنی و حرفه ای
امروزه , فناوری در تمام زمینه ها و رشته های علوم گسترش پیدا کرده است . نصب , آزمایش و تعمیر بیشتر تجهیزات الکتریکی , مکانیکی و الکترونیکی در حوزه های مهندسی , ارتباطات , اتومبیل , حمل و نقل و هوا فضا مستلزم دانستن مهارتهای فنی و حرفه ای است.

مهارتهای روابط عمومی
شرکتها با مشکلات اجتناب ناپذیری مواجه می شوند که در ارتباط با رفتار متقابل اشخاص با یکدیگر است . اغلب اوقات , موفقیت یک شرکت به این موضوع بستگی دارد که افراد آن شرکت تا چه حد می توانند با هم به صورت گروهی کار کنند . این مسئولیت و وظیفه مدیریت منابع انسانی , مدیریت پرسنل , مدیریت گروه و مدیر عامل است که نیازهای کارکنان خود را کاملاً بشناسند و در صدد یافتن بهترین روشها برای تامین نیازهای آنها در محدوده کاری و حیطه شغلی باشند

مهارتهای برنامه نویسی کامپیوتری و دانش کامپیوتر
برنامه نویسی صحیح کامپیوتری به منظور برآورده کردن نیازهای خاص یک شرکت خاص می تواند فرصتهای استخدام و پیشرفت حرفه ای شما را افزایش دهد . بیشتر زبانهای برنامه نویسی که امروزه مورد نیاز هستند , عبارتند از : Visual Basic , C++  Java , Unix , HTML , SQL Server

مهارتهای آموزشی
در جامعه امروزی روزانه اطلاعات جدید بیشتری تولید و جمع آوری می شود . در نتیجه , تقاضا برای استخدام افرادی که دارای مهارتهای آموزشی در زمینه های آموزش , خدمات اجتماعی , مشاوره مدیریت و تجارت باشند , بسیار بالاست
مهارتهای دانش ریاضیات و علوم با پیشرفتهای عمده ای که در زمینه علوم , پزشکی و مهندسی حاصل شده است , افرادی که در رشته های مختلف علوم و ریاضیات استعداد دارند , مورد نیاز هستند

مهارتهای مدیریت مالی
امروزه برنامه ریزی اقتصادی برای تضمین یک زندگی راحت پس از دوران بازنشستگی امری بسیار ضروری است . کارگزاران سرمایه , برنامه ریزان مالی , حسابداران و حسابرس ها برای برآوردن این تقاضا همواره مورد نیاز هستند

مهارتهای مدیریت اطلاعات
در قرن حاضر , اطلاعات پایه و اساس سیستمهای اقتصادی محسوب می شوند و اشخاصی که دانش و مهارت مدیریت اطلاعات دارند , برای اکثر مشاغل , مورد نیاز هستند . تحلیل گران سیستم , تکنولوژیستهای اطلاعات , مدیران بانک اطلاعاتی و مهندسان ارتباطات و مخابرات از جمله اشخاصی هستند که مهارتهای مدیریت اطلاعات را دارند.

مهارت دانستن زبان خارجی
امروزه کشورها به مواد و محصولات یکدیگر احتیاج متقابل دارند . به همین دلیل , توانایی صحبت و مکالمه به یک زبان خارجی فرصتهای شغلی مناسبی را فراهم می آورد.

مهارتهای مدیریت تجارت و بازرگانی
هدایت و مدیریت موفقیت آمیز یک شرکت , بسیار مورد تقاضا و حیاتی است. در مرکز تمامی این مهارتها, توانایی مدیریت افراد, سیستمها, منابع و سرمایه های مالی, شناخت خریداران و چگونگی تبادل و تغییر این نیازها به فرصتهای تجاری و بازرگانی قرار دارد.

اصول مصاحبه شغلی برای خجالتی‌ها

افرادی که آشنایی در بخش خصوصی یا دولتی ندارند باید به راه‌های دیگری برای یافتن شغل متوسل شوند که یکی از آنها مصاحبه‌های شغلی است. برخورد اولیه در مصاحبه‌های شغلی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و برای آنهایی که خجالتی هستند، تاثیرگذاری در نخستین دیدار تا حد زیادی مشکل است.

با این حال اگر شما آشنایی در جایی ندارید و خجالتی هم هستید، برای یافتن شغل چاره‌ای ندارید جز اینکه در مصاحبه شغلی بهتر رفتار کنید.

معمولا افراد کم‌رو و خجالتی در روابط اجتماعی و ارتباط برقرار‌کردن با دوستان و اقوام به ویژه افراد غریبه، دچار اضطراب می‌شوند و همین اضطراب روی شکل ظاهری آنها تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال به هنگام صحبت‌کردن چهره آنها سرخ می‌شود، عرق می‌کنند، ضربان قلب‌شان تند می‌زند، به نظر دستپاچه و نگران هستند، حس خوبی نسبت به اطرافیان ندارند و همیشه نگرانند که دیگران راجع به آنها چگونه فکر می‌کنند بنابراین از ارتباط برقرار‌کردن با اقوام، دوستان و… کناره‌گیری می‌کنند. توصیه‌های زیر به عملکرد بهتر شما در نخستین ملاقات کمک خواهد کرد:

زودتر به محل مصاحبه بروید. اگر کمی‌ زودتر، برای مثال نیم ساعت پیش از زمان مصاحبه در محل حاضر شوید، می‌توانید با فضای موجود در شرکت آشنا شده و از محیط اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. همچنین سپری کردن این مدت زمان در محیط شرکت باعث خواهد شد تا استرس‌های اولیه برطرف شده و با آرامش خاطر بیشتری مصاحبه کنید. در این مدت سخن گفتن یکی از کارمندان شرکت نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

موفقیت خود را حتمی ‌بدانید. به گونه‌ای به محل مصاحبه شغلی بروید انگار که شما در آن موفق شده‌اید و اکنون در آنجا مشغول به کار هستید. بدین ترتیب اعتماد به نفس بیشتری می‌یابید و از میزان خجالتی بودن شما کاسته خواهد شد. همچنین هنگامی‌ که وارد اتاق مصاحبه می‌شوید، صاف ایستادن را فراموش نکنید، شانه‌های خود را عقب بدهید، متوازن و با اطمینان راه بروید، دست‌ها را کنار بدن قرار دهید طوری که به نظر بیاید راحت هستید و البته حتما لبخند به لب داشته باشید.

ارتباط چشمی. برای افراد خجالتی، خیره شدن به چشم دیگران عملی دشوار است و به همین خاطر آنها معمولا و به خصوص در مواردی مانند مصاحبه شغلی که با استرس همراه است از ارتباط چشمی ‌با دیگران اجتناب می‌کنند اما اگر آن شغل را می‌خواهید، چاره‌ای نیست باید مستقیم در چشم مصاحبه‌کننده نگاه کنید و از خیره شدن به دیوار یا کف زمین اجتناب کنید.

صاف بنشینید. اگر در شرایطی قرار داشتید که می‌توانستید جای نشستن را انتخاب کنید، صندلی سفت‌تری را برگزینید و از نشستن روی مبل‌های راحتی اجتناب کنید، چرا‌که در آنها فرو می‌روید و آن زمان به نظر می‌آید که بیش از حد راحت نشسته‌اید اما نشستن روی یک صندلی باعث خواهد شد که بتوانید صاف بنشینید و امکان تاثیرگذاری شما بر مصاحبه‌کننده بیشتر می‌شود. همچنین آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و در نتیجه می‌توانید بیشتر از «زبان بدن» (Body Language) بهره ببرید.

با دستانتان بازی نکنید. افراد خجالتی معمولا در شرایط پر استرس رفتارهایی را انجام می‌دهند که خودشان هم آگاهی چندانی نسبت به آن‌ها ندارند. بیشتر این رفتارهای ناخودآگاه نیز توسط دست انجام می‌شوند پس تلاش کنید تا دستانتان را مهار کنید. خاراندن سر تقریبا به معنی از دست دادن شغل است. اگر کاغذی را باید با خود همراه داشته باشید، آن را در دست نگیرید که دائم تکانش دهید، بلکه بهتر است آن را روی میز قرار دهید.

بیشتر افراد خجالتی به علت اضطراب و نگرانی که دارند، توانایی‌های خودشان را دست‌کم می‌گیرند و این امر باعث می‌شود تا بیشتر فرصت‌های کاری و موقعیت‌های خوب اجتماعی را از دست بدهند

راهکارهایی عملی برای موفقیت در آزمون های استخدامی

استخدام دریک نهاد دولتی آمال و آرزوی خیلی از جوان هاست تا به قول قدیمی ها آب باریکه ای داشته باشند  و سال ها با امنیت خاطر زندگی کنند.

اگرچه سال هاست استخدام رسمی نداریم اما استخدام پیمانی هم مزایایی دارد که به راحتی نمی توان از آن گذشت. برای اینکه آزمون های استخدامی را بهتر بدهید به این نکات توجه کنید:

معمولا آزمون ها دو قسمت دارند : سوالات عمومی و سوالات تخصصی که شما برای ماندن در کورس رقابت تخصصی ها ، باید حداقل ۶۰ درصد سوالات عمومی رادرست پاسخ بدهید.

سوالات عمومی:

معمولا درس هایی مثل زبان ، ادبیات فارسی ، معارف اسلامی ، احکام ، هوش ، اطلاعات سیاسی و اجتماعی ، آمار و ریاضیات و البته سوالات دانش کامپیوتر (یا همان ICDL ) پای ثابت سوالات عمومی آزمون های استخدامی هستند .

برای پاسخ دادن به سوالات این بخش کتابهایی تالیف شده و در بازار موجود هست که یک همچین سوالاتی رو جمع کرده اند. که البته زیاد هم هستند. سعی کنید قویترین انها را بگیرید و پاسخ تشریحی هم داشته باشه. همچنین اطلاعات عمومی که خودتون در زمینه های مختلف دارید هم می تواند خیلی مفید باشد.

مثلا در ادبیات باید کمی با آرایه ها و .. آشنایی داشته باشید. در مورد سوالات سیاسی اجتماعی باید اطلاعات به روزی را داشته باشید. آمار و ریاضی هم که تقریبا راحته. زبان هم اگه متن بدن که مشکلی به اونصورت نیست ولی گرامری ها ممکنه کمی اذیت کنه. البته زبان کلا بستگی به سطح زبان شما دارد.پس از همین امروز برای بالابردن سطح خودتان تلاش کنید.

سوالات تخصصی :

اگر نهاد برگزار کننده آزمون اعلام کند که چه دروسی در آزمون سوال می شودخیلی خوب است. آنوقت کافی است شما آن دروس رادر حد خوبی مطالعه کنید و انشاالله می توانید پاسخ بدهید . بخصوص اگر شما در اون دروس خبره باشیذ.

اما اگر دروس تخصصی اعلام نکنند که چه دروسی میاد .  آنوقت باید بشینید و روانشناسی کنید ببینید که به نسبت اون اداره و البته شغل مورد نظر چه دروسی ممکنه بیاید.

دروسی که  بیشتر دیده شده مد نظرهستند عبارتند از :
ساختمان داده و الگوریتم – سیستم عامل – شبکه – پایگاه داده ها – زبانهای برنامه سازی و کامپایلر و … ( و مهندسی نرم) (حتی گاهی ذخیره و بازیابی)

بهتره شما در دروسی که بیشترین احتمال حضور در آزمون را دارد و به آنها تاکید می شود سرمایه گذاری کنید.

سطح و البته سبک سوالات خیلی خیلی ارتباط داره به سازمانی که برایش آزمون می دهید و البته شغل مورد نظرتان.

برای پاسخگویی به سوالات وقت محدودی دارید پس حتما زمانتان را تنظیم کنید.

کسانی که برای ارشد کنکور دادندخیلی خوب می توانند با  آزمون کنار بیایند چون دروس کنکوری رو خوب بلدهستند و این امتیازی است برایشان.

۷ ویژگی یک آگهی استخدام معتبر

استخدام و اشتغال در کشور ما اهمیت زیادی دارد هم برای آنها که در پی جلب اقبال عمومی اند وهم برای جوانان.

پیدا کردن شغل مناسب و متناسب با توانایی های افراد معضلی است که این روزها خیلی ها را درگیر کرده است. درحال حاضر سایت های مختلف استخدامی با انواع اسم های آشنا و غیر آشنا مثل قارچ در حال سبز شدن هستند.

روزنامه های مختلف هم که برای درج بیشترین آگهی های استخدامی سر و دست می شکنند اما آنچه دشوار شده تشخیص آگهی مناسب است. در این مقاله با مشخصات یک آگهی معتبر آشنا شوید.

۱. مشخص بودن نام شرکت

یک شرکت معتبر برای درج آگهی استخدامی نام و حتی شماره ثبت خودش را در آگهی ذکر می کند البته متاسفانه یک باور غلط در بین برخی شرکت ها وجود دارد که اگر آگهی استخدام بزنند اداره مالیات فکر می کند درآمدشان خوب است و مالیات بیشتری برایشان تعیین می کند!! به همین دلیل برخی از شرکت ها ترجیح می دهند هنگام ثبت آگهی اسم شان را ذکر نکنند.

۲. شماره تماس

شرکت های معتبر هنگام درج آگهی استخدامی شماره تماس دفتر و شماره فکس را ذکر می کنند. اگر در آگهی ای شماره موبایل بدون شماره ثابت ذکر شده بود اندکی جای شک و تردید دارد.

۳.آدرس ایمیل

شرکت های معتبر،متوسط و حتی کوچک این روزها حتی آژانس ها و بقالی ها هم برای خودشان سایت دارند و آدرس ایمیل های اختصاصی. اگر آگهی ای برای تماس آدرس ایمیل یاهو و یا جیمیل شخصی داده بود یا کادری سنتی و غیر آشنا به تکنولوژی دارد و یا ریگی در کفشش است!

۴. لحن آگهی

آگهی های شرکت های معتبر لحنی کاملا رسمی و اداری دارند و برای مشخصات نیروهای مورد نظرشان مشخصات و مهارت های کمی و کیفی مشخصی ذکر می کنند اما اگر آگهی ای سرشار از کلی گویی و مشخصات مبهم بود احتمالا اشکالی دارد!

۵. مرجع آگهی دهنده

شرکت های معتبر برای آگهی های استخدامی هزینه می کنند چراکه اهمیت استخدام نیروهای متخصص و متعهد را به خوبی درک می کنند. بنابراین آگهی های استخدامی شان در سایت ها ،روزنامه ها و مراکز معتبر باسابقه دیده می شود. اگر آگهی های غیرحرفه ای در یک سایت غیر معتبر و با مشخصات مجهول دیدید به آن اعتماد نکنید.

۶. شرایط آرمانی

شرکت های معتبر درآگهی هایشان واقعیات را می گویند و سعی در بزرگ جلوه دادن شرایط و ترسیم مدینه فاضله ندارند.

شغل ایده آل با حقوق عالی ، با حقوق و مزایای بی نظیر، شرایط استثنایی و …. جای شک می گذارد که نکند اشکالی در آگهی وجود داشته باشد.

۷. اصطلاح روابط عمومی قوِی، ظاهری آراسته

نظم و برخورد مناسب یکی از موثر ترین عوامل جذب مشتری است از این رو همه شرکت ها به وضع ظاهری کارکنانشان حساس اند.

اما ذکر اصطلاحات مبهم که تاکید بیش اندازه به مشخصات ظاهری دارد کمی سوءتفاهم ایجاد خواهد کرد.

درآخر توصیه ما به شما کارجویان عزیز این است که به آدرس محل شرکت،  محیط کار و وضع ظاهری کارمندان جایی که برای مصاحبه به آن مراجعه می کنید دقت کنید. شرایط به خوبی به شما نشان می دهد که به چه محیطی پا گذاشته اید و اینکه این شرکت برای کار و فعالیت مناسب است ویا خیر.

جملات اشتباه و خطرناک در مصاحبه شغلی

نکات مختلفی برای انجام یک مصاحبه شغلی ارائه شده است که در این بین نکاتی نیز در خصوص حرف‌هایی که نباید در طول مصاحبه بزنیم وجود دارد.

همه افراد می‌دانند که مصاحبه شغلی یکی از پر استرس‌ترین کار‌ها است. در اغلب مصاحبه‌های شغلی فرد باید روی صندلی بنشیند و افراد مصاحبه کننده شرایطی را ایجاد می‌کنند که فرد کاملا بیگانه جلوه کند. البته افراد باید در حوزه‌های مشخصی گفتگو را ادامه دهند.

افراد مصاحبه کننده اقداماتی را انجام می‌دهند که فرد از مسیر مصاحبه خارج می‌شود و در کنار آن گیج شده، احمق و خام به نظر می‌رسد. با این اوصاف افراد باید در طول مصاحبه مراقب حرف‌هایی که می‌زنند باشند. در ادامه با ۲۵ کلمه و جمله‌ای که نباید در طول مصاحبه شغلی به زبان آورد،‌ آشنا می‌شویم.

شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد؟

سوالاتی مثل “شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد؟” باعث می‌شود که خام جلوه کنید. بهتر است از پرسیدن سوال‌هایی که به سادگی می‌توان جوابشان را در گوگل جستجو کرد، خودداری کنید.

حقوق من چقدر خواهد بود؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص حقوق و پول در ابتدای مصاحبه باعث می‌شود که مغرور و بی‌ادب به نظر بیایید.

آیا مجبورم که ساعات طولانی کار کنم؟

سوالاتی نظیر این که آیا بنده مجبورم ساعاتی طولانی کار کنم این پیام را به مصاحبه کننده می‌فرستد که من تنبل هستم و نمی‌خواهم زیاد کار کنم.

چه زمانی می‌توانم به تعطیلات بروم؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص زمان‌های تعطیلی نشان می‌دهد که شما به کاری که فعلا حتی آن را به دست نیاورده‌اید، متعهد نیستید.

کی می‌توانم ترفیع بگیرم؟

بهتر است که در جریان مصاحبه شغلی روی خود شغل متمرکز شوید و سوالاتی در خصوص آینده و ترفیع‌های آتی نپرسید.

چه اتفاقی می‌افتد وقتی هم جهت با رئیس و همکارانم نباشم؟

پرسش سوالاتی نظیر اینکه “چه اتفاقی می‌افتد اگر هم جهت با همکارانم نباشم؟” باعث می‌شود که فرد مصاحبه کننده شگفت‌زده شود و احتمال دهد که با سایر همکاران مشکل خواهید داشت. همچنین پرسیدن این سوال باعث می‌شود که به نظر برسد کار کردن با شما سخت است.

مزایای شغلی در نظر گرفته شده برایم چیست؟

بهتر است سوالاتی در خصوص مزایای شغلی و موارد این چنینی را در انتهای مصاحبه بپرسید. بهترین موقع برای پرسیدن چنین سوالاتی زمانی است که مطمئن شدید کار مذکور را به دست آورده‌اید.

چه زمانی واجد شرایط ارتقا خواهم بود؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص ارتقای شغلی باعث می‌شود که فرد مصاحبه کننده فکر کند که پول مهم‌ترین موضوع ممکن برای شما است.

می‌توانم زود سر کار حاضر شوم و زمانی که کارم تمام شد بروم؟

پیش از اینکه شغل مذکور را به دست بیاورید نباید در خصوص اعمال زمان‌بندی مورد نظرتان بحث کنید.

آیا ازدواج کرده‌اید؟ آیا بچه دارید؟ و موارد این چنینی

هرگز از فرد مصاحبه کننده سوالات شخصی نپرسید.

آیا پروفایلم را در شبکه‌های اجتماعی بررسی می‌کنید؟

جویندگان کاری که آینده‌نگر هستند باید احتمال این را بدهند که پروفایل شبکه‌های اجتماعی‌شان توسط کارفرما مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آیا سوابق بنده را بررسی خواهید کرد؟

پرسیدن این که “آیا سوابق من را بررسی خواهید کرد؟” باعث می‌شود که فرد مصاحبه کننده مشکوک شود و در این خصوص کنجکاوی بیشتری به خرج دهد.

آیا ایمیل‌ها و مصرف اینترنت را بررسی می‌کنید؟

اگر فرد در جریان مصاحبه شغلی بپرسد که “آیا ایمیل یا مصرف اینترنت را بررسی می‌کنید؟” باعث می‌شود که پرچم قرمز مصاحبه کننده برافراشته شود. پس هرگز نباید در مصاحبه شغلی چنین سوالی پرسیده شود.

آیا دفتر کار خودم را خواهم داشت؟

شاید داشتن یک دفتر کار اختصاصی چندان موضوع مهمی نباشد و پرسیدن سوالاتی در این خصوص ممکن است نتیجه نهایی را تحت تاثیر قرار دهد.

من این شایعه را در خصوص مدیرعامل شنیده‌ام، آیا حقیقت دارد؟

هرگز نباید در مصاحبه‌های شغلی شایعات بی‌اساس را وارد کرد. زیرا این کار باعث می‌شود که غیر حرفه‌ای به نظر برسید.

چه موردی باعث می‌شود که همکاری خاتمه یابد؟

پرسیدن سوالاتی در خصوص اخراج و اتمام فعالیت کاری موضوع چندان جالبی نیست. زیرا فردی که قصد استخدام دارد پیش از دادن شغل به متقاضی در خصوص اخراجش فکر نمی‌کند.

آیا می‌توانم در طول روز تماس شخصی داشته باشم؟

پرسیدن اینکه “آیا می‌توانید در طول روز تماس‌هایی شخصی داشته باشید؟” نشان می‌دهد که تصمیم ندارید به صورت صد در صد روی کارتان متمرکز شوید.

سایر مزایای این کار چیست؟ (منظور حق خواربار و…)

اگر فرد متقاضی در خصوص سایر مزایای شغلی سوال بپرسد فرد مصاحبه کننده تصور می‌کند که وی بیشتر به دریافت مزایا فکر می‌کند و تمرکز زیادی روی موفقیت شرکت ندارد.

من خیلی مضطربم

اگر در جریان مصاحبه بسیار مضطرب و نگران باشید باز هم نباید این موضوع را ذکر کنید. زیرا شرکت مورد نظر دوست ندارد فردی را استخدام کند که فاقد اعتماد به نفس است.

باید از رابطه با چه کسانی در شرکت خودداری کنم؟

فکر کردن در خصوص هرج و مرج‌های جاری در شرکتی که فعلا حتی وارد آن نیز نشده‌اید موضوع چندان مناسبی نیست و نباید در مصاحبه شغلی مطرح شود.

اظهار تاسف

از عذرخواهی‌های پی در پی خودداری کنید. زیرا باعث می‌شود غیرفعال و عصبی جلوه کنید.

من هیچ نقطه ضعفی ندارم

گفتن اینکه هیچ نقطه ضعفی ندارید نشان می‌دهد که متکبر هستید.

استفاده از کلمات رکیک

از گفتن کلمات رکیک در مصاحبه شغلی خودداری کنید. گفتن چنین کلماتی غیرحرفه‌ای و مبتذل بودنتان را نشان می‌دهد.

چگونه می‌توانم این کار را به دست آورم؟

پرسیدن اینکه چگونه می‌توانید آن کار را به دست بیاورید یا چه چیزی باعث شد که موفق به دریافت آن شغل نشوید چندان موضوع مناسبی نیست. زیرا باید منتظر نتیجه باشید. اگر نتوانستید شغل را به دست بیاورید، در این خصوص ایمیلی بفرستید تا باعث پیشرفت‌تان در آینده شود.

۱۹ نمونه سوال زیرکانه که در مصاحبه‌ شغلی از شما می‌پرسند !!

مدیران زیرکِ استخدام‌‌کننده با چند سوالِ گزینش‌شده می‌توانند یک دنیا اطلاعات را از شما بیرون بکشند. با اینکه این سوالات ساده به‌نظر می‌رسند، ولی نکته اینجاست که آنها عملا طوری طراحی شده‌اند تا اطلاعاتی را راجع‌ به شما آشکار نمایند که احتمالا تمام تلاش خود را می‌کنید که آنها مخفی نگه‌ دارید. به بیان دیگر این سوالات فریبنده، و گول‌زنک هستند. در این مقاله با ۱۹ سوال زیرکانه که در مصاحبه‌ شغلی از شما می‌پرسند، آشنا خواهید شد.

تینا نیکولای، مربی مدیریت مشاغل و موسس شرکت Resume Writer’s Ink در این باره می‌گوید: «مدیران استخدامی برای آشکارسازی جنبه‌هایی که می‌تواند گویای عیب و ایرادی در شخص باشند، این سوالات فریبنده را مطرح می‌نمایند.»

لین تیلور، کارشناس محیط‌ کاری دولتی و مولف کتاب «مستبدِ مخوف اداره‌ی خود را رام کنید: چطور باید رفتارهای کودکانه‌ی مدیران را مدیریت نمود و در شغل خود پیشرفت داشت؟» می‌گوید: «اما این سوالات فقط برای مچ‌گیری نیستند. این نوع سوالات می‌تواند به مدیران استخدامی کمک کند تا از دردسرها وبی‌نظمی مصاحبه‌های سنتی فاصله بگیرند و به شخصیت حقیقی‌تان دست بیابند.» در ادامه ۱۹ نمونه از این سوالات رایج فریبنده همراه با نکاتی برای غلبه بر آنها ارائه شده است.

۱. ممکن است خودتان را معرفی کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ مدیران استخدامی این سوال را مطرح می‌سازند تا بفهمند که نامزدهای شغل موردنظر، خودشان را چقدر شایسته موقعیت شغلی می‌بینند. نیکولای می‌گوید: «کارفرما می‌خواهد بشنود که نامزدها تکالیف‌شان را انجام داده‌اند و سابقه‌ی خوبی دارند. مصاحبه‌گر همچنین به سطح اعتماد به نفس متقاضی از طریق تصویری که از خود به نمایش می‌گذارد توجه می‌کند. به‌علاوه، توجه مصاحبه‌گر به شایستگی‌های بارز رفتاری متقاضی معطوف می‌شود تا بفهمد آیا شخص مناسبی برای این جایگاه شغلی است. اگر این پاسخ آغازین ضعیف باشد، باقی مصاحبه افت پیدا می‌کند یا مصاحبه کوتاه و خلاصه پایان می‌گیرد.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ نیکلای می‌گوید: «این سوال می‌تواند شما را وسوسه کند تا از زندگی شخصی خود بگویید که البته اصلا نباید همچین کاری کنید! اغلب متقاضیان به‌اندازه‌ی کافی تجربه ندارند که حیله‌ی پشت این سوال را متوجه شوند و به همین خاطر ممکن است از جنبه‌ی شخصی پاسخ سوال را بدهند و مثلا بگویند: «سه‌تا بچه دارم، متاهل هستم و جملاتی از این قبیل. چه باور کنید یا نکنید، وقتی مصاحبه‌گر این سوال را مطرح می‌کند، حتی حرفه‌ای‌ترین نامزدهای شغلی هم دُم به چنین تله‌ای می‌دهند، مخصوصا اگر مصاحبه‌گر فرد را برانگیزد که بیشتر توضیح دهد.»

پاسخ مناسب چیست؟ پاسخ دقیق و متمرکز ارزش شما را برای سازمان یا اداره موردنظرتان نشان می‌دهد. نیکولای می‌گوید: «کارفرما می‌خواهد دستاوردهای شما را در دو یا سه جمله‌ی موجز و روشن پشت‌سرهم بشنود که حال و هوای مصاحبه‌ شغلی را مشخص کند. به‌ یاد داشته باشید این شما هستید که به دیگران می‌گویید درباره‌ی شما چه فکری کنند. پس هشیار باشید و توانایی‌های برتر خود را در پاسخ خود بگنجانید.

به‌ عنوان مثال می‌توانید بگویید: «به‌خاطر مهارت‌های ذاتی‌ام در تجزیه و تحلیل مسائل و پیدا کردن راهکارها، معروفم به اینکه روند عملکرد ضعیف تیمی را می‌توانم معکوس کنم.» این حرف به مصاحبه‌گر می‌گوید که نامزد این شغل مهارت‌های تحلیلی، توانایی حل مسائل و قابلیت رهبری برای معکوس‌سازی عملکرد شغلی و غیره را دارد. حداقل چهار مهارت رفتاری در این پاسخ ساده نهفته است و فضای مصاحبه را چنان مشخص می‌کند که مصاحبه‌گر مشتاق به پرسش سوالات هدفمندتری هم می‌شود.

۲. خودتان را در یک کلمه چطور توصیف می‌کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ این حرف احتمالا چند نکته را در ارتباط با شما مشخص می‌کند: تیپ شخصیتی‌تان، چقدر در دریافت‌تان نسبت به خود اعتماد دارید و اینکه سبک کاری‌تان تا چه حد مناسب شغل درخواستی است.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ این حرف می‌تواند خصوصا در اوایل مصاحبه شغلی به یک چالش تبدیل ‌شود، چراکه حقیقتا نمی‌‌دانید که رئیس‌تان به دنبال چه نوع تیپ شخصیتی می‌گردد. تیلور می‌گوید: «تفاوت اندکی میان خودستایی غلوآمیز و اعتماد به نفس و میان تواضع و خجالتی بودن وجود دارد و از آنجایی که افراد شخصیت‌های چندوجهی دارند، گذاشتن برچسب‌های کوتاه بر آنها تقریبا غیرممکن است.»

پاسخ مناسب چیست؟ تیلور می‌گوید: «محتاطانه پیش بروید. اگر می‌دانید فردی قابل‌اعتماد و متعهد هستید، ولی همچنین از اینکه دوستان‌تان شما را به خاطر شوخی‌های زیرکانه‌تان تحسین می‌کنند به خود می‌بالید، بهتر است در بیان خصوصیات خود رفتار محافظه‌کارانه‌‌ای را پیش بگیرید.»

به عنوان مثال، اگر متقاضی شغل حسابداری هستید، صفت یک‌کلمه‌ای شما نباید «خلاقیت» باشد و اگر برای جایگاه کارگردان هنری درخواست کار داده‌اید، خصوصیت «وقت‌شناسی» هم چندان مناسب نیست.

تیلور اضافه می‌کند: «اغلب کارفرماها امروزه به دنبال افرادی با توانایی کار تیمی هستند که تحت فشارها رفتار معقولانه داشته باشند و همچنین خوشبین، صادق، قابل‌اعتماد و متعهد باشند. البته اگر بخواهید خصوصیات خوب را بدون فکر پشت‌سرهم ردیف کنید تا جلب توجه‌ کنید، سخت در اشتباه هستید. این لحظه فرصت خوبی است تا بگویید چگونه از نگاه شما بهترین خصوصیات‌تان با شغل موردنظر به‌خوبی تناسب دارد.»

۳. این موقعیت شغلی را به نسبت دیگر موقعیت‌هایی که درخواست کرده‌اید، چگونه مقایسه می‌کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ آنها قاعدتا می‌پرسند «جاهای دیگری هم درخواست کار داده‌اید؟». نیکلای می‌گوید: «مدیر استخدامی در ابتدا می‌خواهد بفهمد چقدر در جستجوی شغل‌تان فعال هستید. مصاحبه‌گر می‌خواهد بداند که چگونه در مورد دیگر شرکت‌ها و موقعیت‌های شغلی موردعلاقه‌تان حرف می‌زنید و چقدر صادق هستید.»

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ اگر بگویید «این تنها شغلی است که درخواست کار داده‌ام»، این حرف امتیاز منفی برای‌تان درپی دارد. متقاضیان بسیار معدودی تنها برای یک شغل درخواست می‌دهند و به همین‌خاطر، آنها احتمالا فکر خواهند کرد که شما در گفتارتان صادق نیستید. هرچند اگر آشکارا از دیگر موقعیت‌های شغلی که دنبال‌شان هستید، با نظر مساعد و مشتاقانه حرف بزنید، مدیر استخدامی ممکن است فکر کند که احتمالا برای موقعیت شغلی پیشنهادی آنها دست نیافتنی هستید و از کنار درخواست‌تان می‌گذرد. ‌به‌علاوه، همچنین درست نیست که از دیگر مشاغل و کارفرماها با لحن منفی سخن گفت.

پاسخ مناسب چیست؟ بهتر است بگویید «با چند سازمان مصاحبه شغلی دارم ولی هنوز تصمیم نگرفتم که کدام یک برای آینده‌ی شغلی‌ام گزینه‌ی مناسبی است. نیکلای می‌گوید: «این حرف هم مثبت است و هم مانع از بدگویی راجع به رقیبان می‌شود. دلیلی ندارد که خودنمایی کنید یا میان شرکت‌ها اختلاف بیندازید.»

۴. می‌توانید سه مورد از نقاط قوت و ضعف خود را نام ببرید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ مصاحبه‌گر به دنبال نکات منفی و چراغ قرمزهایی است که معامله را به هم می‌زنند، از جمله مواردی چون ناتوانی در همکاری خوب با همکاران یا ناتوانی در انجام کار در موعد مقرر. تیلور می‌گوید، «هر شغلی الزامات خاص خود را دارد، پس پاسخ‌های‌تان باید بیانگر توانایی‌های مربوط به آن شغل باشد و در نقاط ضعف‌تان هم باید روزنه‌ی امیدی دیده شود؛ حداقل باید وانمود کنید که خصوصیات منفی به‌خاطر اقدامات مثبتی که اتخاذ کرده‌اید، کاهش یافته‌اند.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ امکان دارد با پرداختن به نقاط مثبت و منفی خود به‌ نوعی خودزنی دچار شوید. مطرح کردن نقاط ضعفتان اگر نهایتا به جنبه‌های مثبتی ختم نشود، آسیب‌زا خواهد بود. ممکن است توانایی‌های‌تان با مجموعه‌‌ی مهارت‌ها یا سبک‌ کاری موردنیاز برای موقعیت شغلی جور نباشد، پس بهتر است از قبل خود را آماده‌ی این سوال کنید وگرنه باید با خطرِ پا گذاشتن به میدان مین روبه‌رو شوید.

پاسخ مناسب چیست؟ مدیران استخدامی می‌خواهند اطمینان یابند که استعداد‌ها و توانایی‌های‌تان دارایی مستقیمی برای موقعیت شغلی‌ خواهند بود و هیچ‌کدام از ضعف‌ها به توانایی کاری‌تان آسیب نخواهد زد. تیلور می‌گوید: «آنها همچنین می‌خواهند ببینند که توانایی‌ خودارزیابی با درایت و اعتماد به نفس را داشته باشید.»

۵. چرا می‌خواهید در اینجا کار کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ مصاحبه‌گران این سوال را مطرح می‌کنند چون می‌خواهند بدانند چه موضوعی بیشترین انگیز‌ه‌ را برای کار به شما می‌دهد، چقدر در مورد آنها تحقیق کرده‌اید و چقدر این کار را دوست دارید.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ تیلور می‌گوید: «قطعا دلایل متعددی وجود دارد که به کار کردن در شرکتی علاقه‌مند باشید، اما اینکه چطور آنها را اولویت‌بندی کنید مطالب بسیاری را در مورد شما روشن می‌سازد.»

شاید با خود فکر کنید: «شرکت قبلی به‌اندازه‌ی ارزشم حقوق نمی‌گرفتم» یا «در حال حاضر رئیس بداخلاقی دارم» یا «همه‌چیز برایم علی‌السویه است، ولی مسیر رفت‌و‌برگشت در اینجا خیلی کوتاه و راحت‌تر است» که البته هیچ‌کدام از اینها شما را پیش چشم مدیران استخدامی عزیز نمی‌سازد. به‌علاوه، شما به این طریق در مورد میزان علاقه‌ی‌تان نسبت به موقعیت شغلی موردنظرتان نیز مورد سنجش قرار می‌گیرید.

پاسخ مناسب چیست؟ مدیران استخدامی می‌خواهند ببینند که شما وقت گذاشته‌اید و در مورد شرکت تحقیق کرده‌اید و از صنعت آنها سردرمی‌آورید یا نه. آنها همچنین می‌خواهند بدانند که شما واقعا این شغل (و نه فقط هر شغلی که بشود) را می‌خواهید؛ قابلیت انجام هر کاری را دارید؛ باانرژی هستید؛ می‌توانید مشارکت ارزشمندی داشته باشید؛ رسالت و اهداف آنها را می‌فهمید و مایل هستید که بخشی از آن باشید یا نه.

۶. چرا می‌خواهید شغل فعلی خود را ترک کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ تیلور می‌گوید: «رئیس آتی شما به دنبال الگوها یا هر مورد منفی می‌گردد، مخصوصا اگر سابقه‌ی شغلی‌تان پر از موقعیت‌های کوتاه‌مدت بوده باشد. مصاحبه‌گر احتمالا تلاش می‌کند تا دریابد آیا در همکاری با دیگران مشکل داشته‌اید که شغل خود را ترک کرده‌اید، آیا خیلی زود از هر شغلی خسته می‌شوید و اینکه چه موارد منفی دیگری در شما وجود دارند.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ اگر سیاستمدارانه پاسخ ندهید، جواب‌تان می‌تواند سوالات و تردیدهای دیگری هم درپی داشته باشد یا اینکه باعث شود کلا شانس کسب چنین موقعیت شغلی‌ای را از شما بگیرد.

پاسخ مناسب چیست؟ آنها امیدوارند که شما به دنبال موقعیت شغلی چالش‌آفرین‌تری باشید که بیشتر با مجموعه‌ی مهارت‌های‌تان جور دربیاید. حواس‌تان باشد که مدیران استخدامی بدشان نمی‌آید که بشنوند فرصت رشد در شرکت‌شان خیلی شما را به این موقعیت شغلی علاقه‌مند ساخته است.

۷. در حرفه‌ی‌‌تان به چه‌ چیزی بیش از همه افتخار می‌کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ مصاحبه‌گران می‌خواهند بدانند که به چه‌ چیزی خیلی اشتیاق دارید؛ فکر می‌کنید در چه موردی نسبت به بقیه بهتر هستید و اینکه به کاری که انجام می‌دهید افتخار می‌کنید یا نه.

تیلور می‌گوید: «به‌عنوان مثال، اینکه پروژه‌ی موردعلاقه‌تان را چگونه توصیف می‌کنید به‌اندازه‌ی خود پروژه اهمیت دارد. تصور می‌شود اگر بتوانید با افتخار و اعتقاد راسخ در مورد گذشته‌ی کاری خود سخن بگویید، همین‌طور هم می‌توانید در جلسات مهم به کارفرمای جدیدتان خودی نشان بدهید.»

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ مدیران ممکن است تصور کنند که این نوع کار همان شغلی است که بیش از همه به آن علاقه‌مندید یا در آینده می‌خواهید روی آن متمرکز شوید. اگر این امر را در زمینه‌ی طیف وسیع‌تری از مهارت‌ها و علایق قرار ندهید، ممکن است این امر برای‌تان تک‌بعدی به‌نظر برسد،

پاسخ مناسب چیست؟ مدیران استخدامی می‌خواهند دریابند که شما در کنار انرژی مثبت‌تان، توانایی ایجاد علاقه و برانگیختن اشتیاق در دیگران را نیز دارید. تیلور می‌گوید: «اما موردی که باید احتیاط به‌ خرج دهید، این است که در حالت شور و اشتیاق خود برای صحبت درمورد در موفقیت‌ها و دستاوردهای خود، حواس‌تان باشد فشرده و موجز سخن بگویید و وارد حرّافی و پرگویی نشوید. قرار است توانایی‌تان در بیان خوب را، در کارتان نشان دهید، نه حین مصاحبه!»

۸. تا حالا فکر کرده‌اید که بخواهید کارآفرین باشید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ مصاحبه‌گر شما را آزمایش می‌کند که ببیند هنوز میل پنهانی به راه‌اندازی شرکتی برای خود دارید و نتیجتا کارتان را رها کنید. تیلور می‌گوید: «هیچ شرکتی چنین نیروی کاری نمی‌خواهد، چون در این صورت فکر می‌کنند زمان ارزشمندی که صرف آموزش شما می‌شود و پول‌شان به هدر می‌رود.»

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ اغلب افراد در برهه‌ای از زندگی خود به میزان‌های مختلفی به فکر راه‌اندازی کسب‌و‌کاری برای خود و کارآفرینی افتاده‌اند. این پرسش فریبنده است، چراکه ممکن است شما ناخواسته فریب بخورید و با علاقه‌ و حدت بسیار در مورد قصد پیشین خود به راه‌اندازی کسب‌و‌کار و رئیس خود شدن حرف بزنید. کارفرما ممکن است نگران باشد که شما هنوز امید داشته باشید که نهایتا کسب‌و‌کار خودتان را راه بیندازید و کار با شما با ریسک ترک شغل‌تان همراه باشد.

پاسخ مناسب چیست؟ اشکالی ندارد که به رئیس آتی خود بگویید که زمانی به فکر کارآفرینی بوده‌اید یا قبلا به عنوان پیمانکار مستقل کار کرده‌اید. با گفتن اینکه قبلا تجربه‌ی این کار را داشته‌اید یا به آن فکر کرده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که این کار مناسب‌تان نیست، می‌توانید به‌ راحتی به این امر جنبه‌ی مثبتی بدهید. این حرف خیلی بیشتر باورپذیرتر است تا این‌که بگویید: «نه، هیچ‌وقت به فکرش هم نیفتاده بودم.»

این سوال فرصتی را برای بحث راجع این امر فراهم می‌آورد که بگویید کار در محیط شرکتی به‌عنوان بخشی از یک تیم می‌تواند برای‌تان خیلی رضایت‌بخش‌تر باشد. همچنین می‌توانید از کار تخصصی در حوزه‌ی خود بیش از جنبه‌های عملیاتی، مالی یا اجرایی کارآفرینی لذت ببرید. شما همچنین می‌توانید با توضیح دادن اینکه دقیقا چرا شرکت آنها برای‌تان خیلی جذاب است، از نگرانی مدیران استخدامی در مورد احتمال ترک شغل‌تان بکاهید.

۹. با چه نوع رئیس و همکارانی بیشترین و کمترین موفقیت را تجربه کرده‌اید و چرا؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ تیلور می‌گوید: «مصاحبه‌گران سعی می‌کنند بفهمند آیا شما اصولا با افراد یا تیپ‌های شخصیتی با مشکل برمی‌خورید. دوما، آنها می‌خواهند بدانند چطور می‌توانید در بهترین حالت خود کار کنید.»

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ شما با پذیرش تعاملات ناموفق با دیگران، خطر بداخلاق جلوه دادن خود را به جان می‌خرید، مگر اینکه احساسی رفتار نکنید. ممکن است در پاسخ‌تان ناخواسته بعضی از خصوصیات رئیس آتی خود را توصیف کنید. اگر بگویید: «رئیسی داشتم که آنقدر جلسات زیادی برگزار می‌کرد که به‌سختی می‌توانستم به کارم برسم» و مصاحبه‌گرتان مانند لبو قرمز شد، احتمالا به موضوع حساسی اشاره کردید.

پاسخ مناسب چیست؟ تیلور می‌گوید، «آنها بیشتر دوست دارند نکات خوب را بشنوند تا نکات منفی. همیشه بهتر است با نکات مثبت شروع کنید و بعد در آخر نکات منفی را کم‌اهمیت جلوه دهید. لازم نیست طفره بروید، ولی حین مصاحبه شغلی وقت آن نیست که همه‌ی کمبودها و نقص‌های شخصیت‌تان را مطرح کنید. می‌توانید از این فرصت بهره ببرید تا به‌طور کلی در مورد خصوصیات اخلاقی‌ای حرف بزنید که بیش از همه در دیگران تحسین می‌کنید و در عین‌حال، خود را در کار کردن با تیپ‌های شخصیتی مختلف به‌اندازه‌ی کافی انعطاف‌پذیر جلوه بدهید. به‌عنوان مثال، بگویید: «فکر می‌کنم با همه‌جور شخصیتی خوب کار ‌می‌کنم. بعضی از موفق‌ترین روابطم در شرایطی بوده که همدیگر را به‌خوبی درک کردیم و انتظارات متقابل خود را رک و واضح مطرح کرده‌ایم.»

۱۰. اگر می‌توانستید با هر شرکتی کار کنید، دوست داشتید کجا کار کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ مدیران استخدامی می‌خواهند بفهمند که به‌خصوص در برابر رقبا، در کار کردن برای آنها چقدر جدی هستید و میزان وفاداری شما را بسنجند. تیلور می‌گوید: «این امر همچنین به آنها کمک می‌کند نامزدهای شغلی که امکان تغییر جهت از هسته‌ی حرفه‌ی خود را دارند، کنار بگذارند. شاید شنیده باشید بعضی شرکت‌ها مانند گوگل برای کار خیلی ایده‌آل هستند، اما مطرح کردن اسم چنین شرکت‌هایی فایده‌ای ندارد و حتی ممکن است فضا را تیره و تار کند، چون شرکتی که الان در حال محاصبه با آن هستید هم به صورت نظری فرصت داشتن «شغل رویایی‌تان» را به شما داده است. مصاحبه‌گر با این سوال نمی‌خواهد در مورد یک شرکت رویایی مثل گوگل برایش حرف بزنید، پس بهتر است به همین شغل و شرکت فعلی بپردازید.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ ممکن است در جریان اتفاقیِ بحث گرفتار بشوید و ناخواسته نام چند شرکت خوشنام و معتبر از زیر زبان‌تان دربرود، اما این امر هیچ خاصیتی ندارد و تنها تردیدهایی را نسبت به اهداف‌تان به مصاحبه‌گر القا می‌کند.

پاسخ مناسب چیست؟ مصاحبه‌گر می‌خواهد بداند که شما اکنون در حال مصاحبه شغلی با شرکتی هستید که اولویت اول‌تان بوده است. بنابراین پاسخ‌تان می‌تواند چنین باشد: «در واقع، من خیلی در مورد شرکت‌های موردنظرم تحقیق کرده‌ام و شرکت‌تان به‌نظر انتخاب ایده‌آلی برای سابقه‌ی شغلی من خواهد بود. برایم خیلی جالب است که شرکت‌تان در صنعت خود حرف آخر را می‌زند و من خیلی تمایل دارم به سهم خود در چنین شرکتی مشارکت داشته باشم.»

۱۱. موفقیت را چگونه توصیف می‌کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ تیلور می‌گوید: «مصاحبه‌گران این سوال را می‌پرسند تا بفمهند چه‌ چیزهایی به شما انگیزه می‌دهد، البته تا حدودی و اینکه جوهره و جُربزه‌ی کاری‌تان را بسنجند. پاسخ‌های‌تان به آنها بینشی در مورد اولویت‌های‌ شما می‌بخشد: آیا انگیزه‌ی شما حقوق بالاست؟ یا می‌خواهید به چالش کشیده شوید؟ می‌خواهید مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید؟ یا شاید هم مصاحبه‌گر در واقع دارد می‌پرسد «آیا شما رویکرد شخصی‌تر و فردگرایانه‌ نسبت به موفقیت دارید؟»

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ این سوال به‌نوعی مانند میدان مین است، چراکه «موفقیت» امری فوق‌العاده‌ ذهنی و شخصی است و حتی یک پاسخ کاملا منطقی هم می‌تواند بد تعبیر شود. تیلور می‌گوید: «تفاوتی جزئی‌ میان جاه‌طلب به نظر رسیدن و چشم داشتن به میز مدیریت وجود دارد چون شما به‌هرحال واقعا دوست دارید پیشرفت کنید و در محل کارتان تاثیرگذار باشید.

پاسخ مناسب چیست؟ وقتی سوالات کلی هستند و پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به نوعی «بازجویی ناملموس» را دارند، تیلور توصیه می‌کند که پاسخ‌های خود را تا حد ممکن غیر قابل اعتراض نگه دارید. «سعی کنید بسته به مطالبی که در شرح شغلی و گفت‌و‌گوی‌تان متوجه شده‌اید موفقیت را به صورتی توصیف کنید که به‌نوعی با کارفرمای آتی‌تان ارتباط پیدا کند. پاسخ خوب کدام است؟ به عنوان مثال من در چنین موقعیتی درمورد تخصص خودم در زمینه‌ی برندسازی در جهت اهداف بازاریابی که برای شرکت مورد نظر تعیین شده صحبت می‌کنم و می‌گویم که چطور موفقیتی که تا به حال داشته‌اند را بهبود می‌دهم.»

۱۲. چرا در شغل قبلی تعدیل شدید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ نیکولای می‌گوید: «کارفرماها می‌خواهند بدانند چگونه تحت فشار یا در شرایط نامساعد مانند از دست دادن شغل می‌توانید خود را کنترل کنید و بر اوضاع مسلط بمانید. آنها دوست دارند بشنوند که شما نگاه مثبت دارید و آماده‌اید که با نگرشی عالی به سر کار خود برگردید. آنها همچنین مایل هستند که از شما اعتماد به نفس‌ ببینند، نه‌ اینکه از خشم یا شکست‌تان بشنوند.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ تازه‌کارها از اخراج خود عصبانی می‌شوند یا بدزبانی می‌کنند و این سوال امکان دارد آنها را به بددهنی و عیب‌جویی از کارفرمای سابق خود سوق دهد که البته تحت هیچ شرایطی نباید در مصاحبه شغلی چنین رفتاری را از خود بروز داد. نیکولای اضافه می‌کند: «اصلا از کارفرمای قبلی خود بدگویی نکنید، از خود یأس و استیصال بروز ندهید و اینکه خود را همچون قربانی نمایش ندهید.»

پاسخ مناسب چیست؟ پاسخ معقولانه‌ای ارائه بدهید که بر تصمیم شغلی شرکت در مورد کاستن از نیروها متمرکز باشد. حتما از مقصر جلوه دادن دیگران یا هرگونه نارضایتی اجتناب نمایید. صادقانه واقعیت‌ها را بگویید.

۱۳. اگر همین فردا ۵۰۰ میلیون تومان برنده شوید، چکار می‌کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ آنها می‌خواهند بدانند اگر دیگر به پول نیازی نداشتید، باز هم حاضرید کار کنید. پاسخ‌تان برای کارفرما می‌تواند گویای انگیزه و اخلاق کاری‌تان باشد. مصاحبه‌گر همچنین ممکن است بخواهد بداند که چطور پول‌تان را خرج می‌کنید یا قصد سرمایه‌گذاری با آن را دارید. این امر می‌تواند بیانگر میزان مسئولیت‌پذیری‌ شما در قبال پول‌تان باشد و نشان دهد که چقدر شخصیت بالغ و پخته‌ای دارید.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ سوالات خارج از حوزه‌ی کاری ممکن است غافلگیرتان کنند و همچنین می‌توانند آرامش و تسلط‌برنفس‌تان را به‌هم بزنند. تیلور می‌گوید: «این سوالات در نگاه اول هیچ ارتباطی با شغل موردنظرتان ندارند و ممکن است پیش خود فکر کنید که این سوالات اصلا چه اهمیتی برای آنها می‌تواند داشته باشد. چه اهمیت داشته باشند یا نه، واقعیت این است که اگر مکثی نکنید و قبل پاسخ دادن به چنین سوالاتی تمرکز پیدا نکنید، همین سوالات می‌توانند خونسردی‌تان را از شما بگیرند.»

پاسخ مناسب چیست؟ آنها دوست دارند از شما بشنوند که به کارتان ادامه خواهید داد، چون نسبت به کارتان اشتیاق و علاقه‌مندی بسیاری در خود می‌بینید. آنها همچنین مایلند بدانند که تصمیمات مالی هوشمندانه‌ای اتخاذ خواهید کرد. اگر پول‌تان را غیرمسئولانه خرج کنید، آنها نگران می‌شوند که نسبت به آنها نیز با بی‌توجهی رفتار خواهید کرد.

۱۴. تا حالا هیچ‌وقت سرپرست یا همکارتان از شما خواسته که درستی و صداقت خود را زیر پا بگذارید؟ بیشتر توضیح می‌دهید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ با مطرح کردن این سوال که درباره‌ی موقعیت‌های حساسی که درستکاری‌تان را به محک می‌گذارند، رئیس آینده‌ی‌تان می‌خواهد حد و مرز‌های اخلاقی شما را ارزیابی کند. تیلور می‌گوید: «آنها با این سوال همچنین میزان درایت شما را می‌سنجند. آنها اساسا می‌خواهند بدانند در آن شرایط از دیپلماسی استفاده کرده‌اید؟ آیا آشکارا این رفتار را گزارش داده‌اید؟ آیا از خود در برابر آن واکنش شدیدی نشان داده‌اید؟ فرایند فکری‌تان در آن موقع چه بوده است؟

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ مصاحبه‌گران می‌خواهند بدانند فارغ از میزان جدیّت یک سوء‌رفتار، چگونه مسائل حساس را مدیریت می‌کنید و آیا نسبت به آنهایی که از کارفرماهای قبلی خود عیب‌جویی و بددهنی می‌کنند، رفتاری محتاطانه در پیش می‌گیرید؟ اگر زیادی اطلاعات خصوصی موقعیت‌های شغلی سابق خود را رو کنید، مصاحبه‌گران احساس نگرانی خواهند کرد. از آنجا که این سوال خیلی فریبنده است، شما باید به‌دقت لغات‌تان را برگزینید و نهایت دیپلماسی و درایت را در بیان خود رعایت کنید.

پاسخ مناسب چیست؟ رفتار خردمندانه ایجاب می‌کند که پاسخ‌تان روشن، موجز و حرفه‌ای باشد و از افشای رویه‌ی داخلی کارفرماهای قبلی خود اجتناب کنید. مطمئن باشید با افشای اطلاعات شرکت‌های خصوصی هیچ‌چیزی عایدتان نمی‌شود.

پاسخی مانند این می‌تواند کارساز واقع شود: یک‌بار یکی از همکارانم از من خواست در پروژه‌‌ای مشارکت داشته باشم که به‌‌نظر غیراخلاقی می‌رسید، اما مسئله خودش حل شد. از آنجایی که خودم را در موفقیت شرکت متعهد می‌دانم، اگر پروژه‌ای در شرکت موجب شود که احساس نگرانی کنم، از همان اول سعی می‌کنم تا آنجا که امکان دارد در این خصوص صادقانه رفتار کنم.

۱۵. می‌توانید دلیلی بیاورید که چرا ممکن است کسی دوست نداشته باشد با شما کار کند؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ رئیس‌های آینده می‌خواهند اطمینان یابند مشکل شخصیتی نخواهید داشت و به‌همین خاطر، چه‌ کاری بهتر از این که مستقیما به خود منشاء رجوع شود؟ تیلور می‌گوید: «آنها فکر می‌کنند هیچ‌چیز از دروغ‌گویی‌تان بدتر نیست و پیش خود احساس می‌کنند هنوز هم در کشف و شناسایی بی‌صداقتی مهارت لازم را دارند. لحن منفی این سوال می‌تواند جوهره‌ی حتی مجرب‌ترین حرفه‌ای‌ها را نیز به آزمایش بگذارد.»

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ شما به‌راحتی می‌توانید فریب این سوال را بخورید و شروع به خودزنی کنید. اگر از کوره دربروید و بگویید: «فکر نمی‌کنم دلیلی وجود داشته باشد که کسی نخواهد با من کار کند»؛ با کم‌اهمیت جلوه دادن این سوال در واقع، تلویحا به وی توهین می‌کنید. پس شما باید با سوال به‌نحوی روبه‌رو شوید که بدون خودکوچک‌انگاری پاسخ مناسبی برای آن داشته باشید. مدیران استخدامی به‌دنبال نامزدهای شغلی‌ای نیستند که برای خود احساس ترحم می‌کنند.»

پاسخ مناسب چیست؟ لازم نیست چنین جواب‌هایی بدهید: «خب، من همیشه هم آدم خوش‌خلقی نیستم، مخصوصا وقتی که زیر فشار انجام کار قبل از موعد مقرر گیر بیفتم. بعضی مواقع خیلی راحت کنترل اعصابم را از دست می‌دهم.» در این صورت با گفتن چنین حرف‌هایی بهتر است وسایل خود را جمع کنید و محترمانه به‌دنبال در خروجی بگردید، برعکس اگر شرایط را خوب و مثبت مدیریت کنید، می‌توانید با اطمینان ‌خاطر از آنجا بروید. تیلور پیشنهاد می‌کند که در جواب بگویید: «عمدتا من این شانس را داشته‌ام که در همه‌ی موقعیت‌های شغلی خود با دیگران روابط عالی داشته باشم. تنها باری که مورد بی‌مهری قرار گرفتم که البته موقتی هم بود، مربوط به زمانی می‌شد که از من خواسته شده بود کارکنان خود را به‌نحوی به‌ چالش بکشم تا عملکرد بهتری از آنها بگیرم. گاهی اوقات احساس می‌کنم باید تصمیمات ناراحت‌کننده‌ای بگیریم که بیشترین نفع را برای شرکت به‌همراه داشته باشد.»

۱۶. چرا این مدت زمان طولانی را جایی مشغول به کار نبوده‌اید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ تیلور می‌گوید: «مصاحبه‌گران عمدا رویکردی شکاکانه دارند. گاهی‌ اوقات شما تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده، گناهکار محسوب می‌شوید. به‌منظور اثبات بی‌گناهی خود باید تمام آثار و نشانه‌های منفی را از بین ببرید. از آنجا که این سوال زننده و ناخوشایند به‌نظر می‌رسد، به همین‌خاطر دلهره‌آور هم هست.»

معنای ضمنی چنین سوالی می‌تواند چنین احتمالاتی باشد: به‌اندازه‌ی کافی انگیزه برای اشتغال نداشته‌اید؛ اهداف دیگری توجه شما را به خود جلب کرده بودند؛ مهارت‌های‌تان احتمالا به‌روز نبوده‌اند؛ با کارفرمایان قبلی خود مشکلاتی داشته‌اید؛ یا با مشکلات دیگری دست‌به‌گریبان بوده‌اید.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ چینش کلمات در این سوال طبیعتا به این منظور طراحی شده است که میزان انعطاف‌پذیری شما را محک بزند. نکته‌ی کلیدی این است که فریب طعمه را نخورید و با لحنی آرام و خونسرد واقعیت امر را در پاسخ بیان کنید.

پاسخ مناسب چیست؟ مدیران استخدامی می‌خواهند اطمینان کسب کنند که شما در زمان عدم اشتغال‌تان هم ابتکار عمل را در دست داشته‌اید. این انگیزه و سرسختی‌تان معنای خوبی در زمینه‌ی کاری شرکت‌ها پیدا می‌کند و امتیاز مثبتی برای شما محسوب می‌شود.

تیلور به عنوان چند نمونه از پاسخ‌های درست اینها را برمی‌شمرد: «من در این مدت دائما به مصاحبه‌های شغلی می‌رفتم، ولی به‌دنبال انتخاب ایده‌آل خود بودم که مطمئن شوم این شغل ۱۱۰ درصد همان چیزی است که دنبالش بوده‌ام.» یا «من در این مدت فعالانه در جستجوی شغل بوده‌ام و سعی می‌کردم مهارت‌های خودم را از طریق … (دوره‌های آموزشی، فعالیت‌های داوطلبانه، رسانه‌های اجتماعی، ایجاد گروه‌های شغلی و …) حفظ کنم». او می‌افزاید: «اگر به‌خاطر مسائل شخصی مدتی از فضای کار دور بوده‌اید، می‌توانید همین موضوع را بدون ارائه‌ی جزئیات نیز مطرح کنید.»

حتما پاسخگو و مسئولانه رفتار کنید و این وضعیت خود را به گردن نرخ بیکاری، بازار کار یا صنعت‌تان یا هر بهانه‌ی دیگری نیندازید. این سوال فرصتی است که نشان دهید چقدر از امکان مشارکت در فعالیت‌های کارفرمای‌تان خوشحال هستید.

۱۷. اگر سیاست‌های شرکت را قبول نداشته باشید، چکار می‌کنید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ این سوال توانایی تصمیم‌گیری‌، راحتی کار با دیگران و مهم‌تر از همه، توانایی بیان ایده‌ها و نظرات خود در شناسایی حوزه‌هایی که نیازمند بهبود هستند را در متقاضی شغل نشان می‌دهد.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ نیکلای می‌گوید: «اینکه بگویید «من هیچ‌وقت با سیاست‌های شرکت مشکلی پیدا نمی‌کنم» باورش حتی از طرف مطیع‌ترین کارمندان هم سخت است. به‌علاوه، این حرف می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این امر باشد که هر چیزی را که به شما گفته می‌‌شود بدون فکر کردن راجع به نتایج احتمالی آن، می‌پذیرید. با اینکه شرکت‌ها مدیران و کارکنانی می‌خواهند که از قوانین پیروی کنند، اما در عین حال خواهان کارکنانی هستند که سیاست‌های قدیمی و منسوخ احتمالی را بررسی کنند و شجاعت پیگیری آن را داشته باشند و تغییراتی را که برای حفظ توان رقابتی کنونی و محیط‌ کار مولد لازم است، پیشنهاد کنند.

پاسخ مناسب چیست؟ یک موقعیت واقعی را که در آن به خاطر دلایل منطقی و حرفه‌ای با سیاست اتخاذ شده از سوی شرکت مخالفت کرده‌اید، مطرح کنید. بر این مسئله تمرکز کنید که نظر و ایده‌ی شما برای بازنگری در سیاست شرکت چطور موجب سود و منفعت بیشتری برای شرکت شد. در مورد تحقیقی که انجام دادید، واقعیت‌هایی که ارائه کردید و نتایج تلاش‌های‌تان برای اصلاح سیاست موردنظر حرف بزنید و ایده‌های خود را مطرح کنید.

۱۸. چطور برای این مصاحبه شغلی وقت خالی کرده‌اید؟ رئیس‌تان فکر می‌کند شما الان کجا هستید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ مدیران استخدامی می‌خواهند بفهمند آیا اولویت‌های‌تان در جایگاه درستی قرار دارد یا نه: شغل فعلی در جایگاه اول، مصاحبه‌ها در جایگاه دوم. تیلور می‌گوید: «آنها می‌دانند عاداتی که اکنون از خود بروز می‌دهید، گویای میزان درستی و صداقت‌تان است و اینکه شما نسبت به شغل‌تان در شرکت‌شان، حین جستجوی شغلی بعدی‌تان چه رفتاری از خود نشان خواهید داد. آنها همچنین می‌خواهند بدانند که در موقعیت‌های ناراحت‌کننده‌ای که نمی‌توانید به رئیس‌تان حقیقت را بگویید، چطور می‌توانید شرایط را مدیریت کنید. پاسخ ایده‌آل این است که بگویید مصاحبه شغلی را در زمان استراحت بین ساعات کاری انجام می‌دهید.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ این سوال به طور ضمنی می‌گوید: «چطور بدون اطلاع رئیس‌تان دنبال شغل دیگری می‌گردید؟» برای اغلب متقاضیان شغلیِ مشغول به‌کار، دروغ‌گویی راجع به اینکه به کجا می‌روند، امری ناراحت‌کننده است. به‌همین خاطر، آنها از این بابت سردرگم هستند و رفتارشان نسبت به این موضوع مانند دیگر مسائل شخصی‌ای است که در اوقات شخصی خودشان انجام می‌دهند.

پاسخ مناسب چیست؟ رفتار خردمندانه ایجاب می‌کند که توضیح دهید همیشه شغل خود را در اولویت قرار می‌دهید و مصاحبه‌های خود را قبل یا بعد از کار، در وقت ناهار و پایان هفته یا در صورتی که اشکالی نداشته باشد، در زمان مرخصی زمان‌بندی می‌کنید. اگر چنین سوال کنایه‌آمیزی مطرح شود که «رئیس‌تان فکر می‌کند که الان کجایید؟»، پاسخ مبهمی بدهید. نگویید «به‌خاطر بیماری مرخصی گرفتم». به‌جای آن تیلور پیشنهاد می‌کند چنین جمله‌ای را بگویید: «رئیسم درک می‌کند که من زمان استراحت، مرخصی و اوقات شخصی مشخصی دارم. او شخصی نیست که بخواهد وارد جزئیات شود. رئیسم بیشتر به نتایج کارم توجه می‌کند.»

۱۹. با چه شرایط سختی در کارتان مواجه بوده‌اید که آن را به نتایج مثبتی تبدیل کرده‌اید؟ بیشتر توضیح دهید؟

چرا این سوال را می‌پرسند؟ تیلور توضیح می‌دهد که این سوال به مدیران استخدامی اطلاعات بسیاری را از جهات مختلف درباره‌ی شما می‌دهد. آنها می‌خواهند بدانند نه‌تنها می‌توانید شرایط پراسترس را مدیریت کنید، بلکه در زمان بروز مشکلات چگونه فکر می‌کنید، «مشکل» را چگونه تعریف می‌کنید و هنگامی که با هر نوع مسئله‌ای روبه‌رو شوید دست به چه اقدامی می‌زنید.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ خیلی راحت می‌توان این سوال را به‌عنوان دعوتی به رجزخوانی در مورد موفقیت‌های خود در دگرگون کردن وضعیت‌های دچار مشکل، تعبیر کرد. هیچ‌وقت چنین اشتباهی نکنید. تیلور می‌گوید: «تاکید این سوال بر این قرار دارد که شما عموما تحت فشار چگونه مسائل را حل می‌کنید. آیا هنگام توصیف آن واقعه، علائم استرس از خود بروز می‌دهید؟ در حل مسائل خلاقانه، مبتکر و سریع رفتار می‌کنید؟ آیا در این مواقع از مسیری منطقی پیروی می‌کنید؟» مثال رفتار خود را فوق‌العاده به‌دقت انتخاب کنید، چراکه پاسخ‌تان به مصاحبه‌گر برداشتی کلی از تعریف‌تان راجع به «مشکل» به دست می‌دهد.

پاسخ مناسب چیست؟ مصاحبه‌گران می‌خواهند ببینند که شما به‌خوبی از عهده‌ی حل مسائل برمی‌آیید. تیلور می‌گوید: «آنها ارزش بسیاری برای افرادی قائلند که قادرند واضح و روشن فکر کنند و تحت فشار همچنان حرفه‌ای رفتار کنند و همچنین به‌سرعت شکست‌ها را جبران می‌کنند. برای اینکه چنین سوال را به‌خوبی پاسخ دهید، حتما خود را آماده کنید تا چند مثال از مواردی که موفق شده‌اید از چالش‌های حرفه‌ای مهمی سربلند بیرون بیایید، برای جلسه‌ی مصاحبه شغلی در آستین داشته باشید.

سه نکته برای ۵ دقیقه ی اول مصاحبه های شغلی

تأثیر اولین برخورد همیشه مهم است، پس کمی وقت بگذارید و روی مرحله ی ابتدایی مصاحبه ی شغلی خود کار کنید. سپس بسته به مخاطب خود تغییراتی جزئی در آن پدید بیاورید. در نظر داشته باشید که معرفی، بخش ثابت همه ی مصاحبه های کاری است.

یک معرفی خوب، یخ فضا را می شکند و شانس شما برای قدم گذاشتن به مراحل بعدی را بالا می برد. کسانی که کارشان انجام مصاحبه های کاری است، با تجربه ای که از صد ها و شاید هزاران مصاحبه به دست آورده اند در همان ۵ دقیقه ی اول به خوبی می دانند فرد مورد نظر به درد استخدام می خورد یا نه. پس بهتر است خود را برای ۵ دقیقه ی اول کاملاً آماده کنید.

اهداف شما در معرفی خود خیلی ساده هستند. شما باید نشان دهید که:

  • توانایی و علاقه ی لازم برای انجام شغل مورد نظر را دارید
  • در فرهنگ شرکت جا می افتید و کار کردن در کنار شما لذت بخش است
  • پس از استخدام، زود کار جدید خود را ترک نخواهید کرد

اول از همه، معرفی خود را مثبت و ساده نگه دارید و از صحبت های نامربوط اجتناب کنید. برای مثال، بیشتر به جنبه هایی از زندگی شغلی، علاقمندی ها، دستاوردها و تحصیلات خود بپردازید که با منافع شرکت مورد نظر و مصاحبه کننده همخوانی دارند.

روی چیزهایی متمرکز شوید که با شغل مورد نظر و نیروی مورد نیاز مصاحبه کننده ارتباط مستقیم دارند. در نظر داشته باشید که مصاحبه ی کاری، بیشتر از آنکه برای سنجش هوش یا استعداد و توانایی های شما برگزار شود، برای این است که مسئولین شرکت، همخوانی شما با یک شغل خاص را ارزیابی کنند.

اغلب مصاحبه کنندگان بازه ی تمرکز پایینی دارند، بنابراین از زمانی که در اختیارتان قرار می گیرد درست استفاده کنید. تصور نکنید که فرد مصاحبه کننده رزومه ی شما را از قبل مطالعه کرده است. با این حال، از روخوانی کلمه به کلمه ی آن خودداری کنید. متأسفانه خیلی از مصاحبه کننده ها تخصص و آمادگی لازم برای این کار را ندارند. این شمایید که نباید اجازه بدهید عدم آمادگی مصاحبه کننده روی قابلیت های تعاملی شما تأثیر بگذارد.

از طرف دیگر، مصاحبه کننده ی خود را در نظر داشته باشید. اگر مصاحبه یک جلسه ی معارفه ی نیروی انسانی است، همه چیز را سطح بالا نگه دارید. یا مثلاً اگر برای شغل فنی و تخصصی خاصی مصاحبه می شوید، احتمالاً مصاحبه کننده بخش فنی مصاحبه را به متخصصی از همان حوزه واگذار خواهد کرد. در این صورت لزومی ندارد وقت با ارزش خود را صرف توضیحات فنی کنید.

«چرا فکر می کنید برای این شغل انتخاب مناسبی هستید؟»

این پرسش، فرصتی برای رساندن پیامتان در اختیار شما خواهد گذاشت، پس از ذکر هر گونه نکته ی منفی خودداری کنید. حتی اگر شدیداً به شغل مورد نظر احتیاج دارید، به جای صحبت از نیاز خود به آن، طوری خود را معرفی کنید که بیانگر صلاحیت شما برای کار کردن در موقعیت مورد نظر باشد. هیچ وقت در چند دقیقه ی اول مصاحبه، صلاحیت های خود برای کسب موقعیت شغلی مورد بحث را زیر سؤال نبرید.

به عنوان مثال:

  • اگر تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید، روی دوران کارآموزی، یا پروژه های دانشگاهی خود تکیه کنید که با شغل مورد نظر ارتباط دارند
  • اگر در حال تعویض حوزه ی شغلی خود هستید، روی ویژگی های مثبت و مهارت هایی تأکید کنید که می توانید در حوزه ی جدید نیز از آنها استفاده کنید
  • اگر به دنبال کسب موقعیت مدیریتی هستید، از موقعیت های خاصی که تیمی را رهبری و هدایت کرده اید مثال هایی بیاورید

اگر توسط یکی از کارمندان فعلی آن شرکت معرفی شده اید، بهتر است ذکر کنید که توجه شما به واسطه ی او به این فرصت شغلی جلب شده است. همینطور اگر شخص دیگری از اعضای آن شرکت را می شناسید که حس می کنید می تواند بازخورد مثبتی در مورد شما ارائه دهد، او را به مصاحبه کننده ی خود معرفی کنید.

در نهایت، اگر احساس راحتی نمی کنید و برای فهم خواسته های مصاحبه کننده با دشواری روبرو هستید، پرسش کردن از وی هیچ اشکالی ندارد. برای مثال، می توانید سؤال خود را با جمله ای شبیه به این مطرح کنید: «من ۱۰ سال تجربه ی کاری دارم، و می خواهم مطمئن شوم سؤال شما را به بهترین نحو پاسخ می دهم. می توانید بگویید در پاسخم دقیقاً باید روی چه چیزی تمرکز کنم؟»

همین نکات ظریف می توانند به شما کمک کنند به نحو احسن از پس مرحله ی ابتدایی مصاحبه ی خود بر بیایید و وارد مراحل بعدی آن شوید.

برای جستجوی شغل مناسب چه نکاتی را باید بدانید؟

معمولا با آغاز سال جدید، بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها تغییراتی در روند کاری‌ خود ایجاد می‌کنند. سال جدید مدتی است که آغاز شده است، پس لازم است اطلاعات کافی درباره جستجوی شغل مناسب داشته باشیم و با آگاهی برای رسیدن به موقعیت شغلی مناسب اقدام کنیم. در نظر گرفتن نکاتی در مورد ارسال رزومه، رصد بازار کار و مشاغل جدید می‌تواند ما را در مسیر جستجوی شغل یاری کند و نهایتا به نتیجه‌ای راضی‌کننده دست پیدا کرد.

واقعیت این است که در بازار رقابتی این روزها و کم‌بود فرصت‌های شغلی مناسب، باید ترفندها و نکات لازم برای جستجوی شغل را به خوبی آموخت و به کار بست.

شناخت روز مناسب برای ارسال رزومه

به کمک وبسایت‌های کاریابی می‌توانید زمان مناسب برای ارسال رزومه را شناسایی کنید. برای مثال با رصد وبسایت‌های مختلف می‌توانید دریابید که بیشتر شرکت‌ها در آخر ماه اقدام به انتشار آگهی‌های شغلی خود می‌کنند. گوش به زنگ باشید و سعی کنید به موقع دست به کار شده و رزومه کاری‌ خود را سریع به شرکت‌های مختلف بفرستید. با مدتی جستجو در وبسایت‌های مختلف که فرصت‌های شغلی را معرفی می‌کنند، با این روند آشنا خواهید شد. پس سریع دست به کار شوید و امکان انتخاب شدن را از خود دور نسازید. باید سریع و هوشیار عمل کنید که تعلل یک‌ روزه هم گاهی اوقات به ضررتان تمام می‌شود.

شناخت زمان مناسب برای ارسال رزومه

یکی از ترفندهای دیگری که برای دیده شدن رزومه مؤثر واقع می‌شود، در نظر گرفتن زمان مناسب برای ارسال رزومه است. معمولا رزومه‌هایی که صبح اول وقت ارسال می‌شوند شانس بیشتری برای بررسی و مطالعه از سوی شرکت‌ها و سازمان‌ها دارند. تا قبل از ساعت ۱۰ صبح زمان مناسبی است که در آن مسئولین بر خواندن رزومه‌ها تمرکز می‌کنند. بعد از وقت ناهار هم امکان دیده و خوانده شدن رزومه کاری شما بیشتر خواهد بود. شناسایی زمان مناسب دیده شدن سوابق کاری‌ شما، شانس‌ استخدام را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. ضمن در نظر گرفتن زمان مناسب برای ارسال رزومه باید به شیوه نوشتن آن هم کاملا مسلط باشید و توانایی‌ها و مهارت‌های‌ خود را به خوبی معرفی کنید.

بررسی بازار کار شغل مورد نظر خود

رای جستجوی شغل مناسب لازم است تا از بازار کار اطلاعات خوبی کسب کنید. آمارها و نظر کارشناسان را بررسی کنید تا دریابید که کدام مشاغل پرطرف‌دارتر هستند و می‌توانید از آن‌ها پول و درآمد بیشتری به دست آورید. با شناخت اوضاع بازار کار این امکان را خواهید داشت که به دنبال کسب تخصص‌های مورد نیاز بازار کار بروید و سریع‌تر جذب شده و کسب‌ و کارتان پررونق‌تر شود. برای نمونه در بیشتر کشورها، جوامع پزشکان، دندان‌پزشکان و متخصصان ارتودنسی درآمد خوبی دارند و رشد و رونق خوبی متوجه کسب‌ و کارشان است. با بررسی اوضاع کاری مشاغل و پست‌های شغلی مختلف، آینده کاری و کسب درآمد خود را تضمین کنید. بی‌گدار به آب زدن و پذیرش اولین گزینه‌های در دسترس امکان رشد و توسعه شغلی را سلب می‌کند.

بررسی پر درآمدترین حوزه‌ های کاری

در جستجوی شغل باید به پردرآمدترین مشاغل هم توجه کنید. حوزه‌هایی که در حال رشد هستند را بشناسید و سعی کنید به آن‌ها ورود کنید. برای نمونه مشاغلی که مرتبط با ارائه خدمات در زمینه‌های مختلف غذا، تعمیرات و آموزش هستند بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر مشاغل موجود در زمینه فناوری و درمان هم مهم هستند و با استقبال مشتریان و کارفرمایان مواجه می شوند.

یادتان باشد که مشاغل خدماتی مختلف می‌توانند سود و رونق خوبی برای‌ شما به همراه داشته باشند. به کمک اپلیکیشن‌های مختلف و فضای مجازی، امکان معرفی و گسترده‌تر شدن دایره مشتریان‌ شما بسیار زیاد خواهد بود. پس به یاری ظرفیت‌های فراوان دنیای جدید، کسب‌ و کاری راه‌اندازی کنید یا در آن مشغول به کار شوید که با استقبال مواجه می‌شود.

جستجوی شغل در بازار های اشباع‌ نشده

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در بررسی بازار کار، توجه به بازارهایی است که امکان رشد و پیشرفت را دارند و هنوز مورد هجوم و اشباع شدید نیروهای کار  قرار نگرفته‌اند. برای نمونه با توجه به گسترش فناوری و نیاز حتمی برندها و کسب‌ و کارهای مختلف به تبلیغات و بازاریابی، مشاغل مختلفی در این حوزه تعریف شده‌اند. رسیدگی به امور مشتریان، پست‌های مختلف شغلی در حیطه تبلیغات و روابط عمومی و فرصت‌های شغلی مرتبط با اینترنت، نباید نادیده گرفته شوند.

سعی کنید بازارهای اشباع نشده را بشناسید و با کسب مهارت‌های لازم و جدید در صنایع و کسب‌ و کارهای نوین آینده خود را تضمین کنید. در نظر گرفتن این موضوع برای دانش‌آموزانی که در آستانه انتخاب رشته هستند هم بسیار مهم و حیاتی است. هجوم افراد به انتخاب رشته‌های تکراری، ورود به بازار کار را در آینده بسیار مشکل می‌کند. پس سعی کنید، انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید. اگر هم در زمینه‌ای تخصص و تحصیلات دارید که بازار کاری برای آن اشباع شده است، تلاش کنید که در همان زمینه، مهارت‌ها و توانایی‌هایی را کسب کنید که همه واجد آن نیستند. با این ترفند امکان جذب شما نسبت به سایر هم رشته‌ای‌های شما خیلی بیشتر خواهد شد.

تأکید بر مهارت‌ های ویژه در رزومه

برای این که رزومه کاری‌ شما دیده شود و مورد توجه قرار گیرد، باید شیوه نوشتن رزومه را به خوبی بدانید. در رزومه‌ خود به موارد مهم و مهارت‌های خاصی که دارید اشاره کنید و آن را طوری شرح بدهید که تأثیرگذار باشد. برخی مهارت‌ها و تخصص‌ها این روزها بیشتر مورد توجه هستند، سعی کنید این مهارت‌ها را بیاموزید و با گذراندن دوره‌های آموزشی در زمینه‌ها نام‌برده، بهترین فرصت‌های شغلی را از آن خود کنید. گاهی‌ اوقات صرف هزینه برای یادگیری تخصص و مهارت‌های مختلف بسیار به سود شما تمام می‌شود و به کمک آن‌ها می‌توانید وارد مشاغلی شوید که بعدها برای‌ شما درآمدی بسیار بیشتر از مبلغ خرج‌ شده به همراه آورد.

پس با شناسایی مهارت‌های لازم در زمینه تحصیلات خود، به دانش و توانمندی در آن زمینه مجهز شوید. در دنیای امروز و در سطح جهانی، زمینه‌های پزشکی، حوزه‌های فناوری، کارشناسان آمار، مدیریت و بازاریابی و مهندسین نرم‌افزار بهترین فرصت‌های شغلی را خواهند داشت.

نحوه نوشتن رزومه کاری *** نکاتی که شما را به شغل رویایی‌تان می‌رساند ***

نحوه نوشتن رزومه کاری ***  نکاتی که شما را به شغل رویایی‌تان می‌رساند  ***

نحوه نوشتن رزومه کاری اولین قدم برای دستیابی به شغل دلخواه‌تان است. برای اینکه بتوانید در رقابت با دیگر متقاضیان پیروز شوید، باید رزومه‌ای بنویسید که کارفرما متقاعد شود مناسب‌ترین گزینه برای شغل درخواستی هستید. معمولا تعداد زیادی رزومه در پی آگهی‌های استخدام ارسال می‌شود و کارفرما فقط باید تعداد محدودی از این حجم انبوه را گلچین کند. بنابراین اگر رزومه‌ای که ارائه می‌دهید، حاوی اطلاعات نامفهوم و غیرمرتبط باشد، قطعا جزو افراد مصاحبه‌شونده نخواهید بود. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با اصول رزومه‌نویسی آشنا شوید و یاد بگیرید چه نکاتی را باید در نوشتن رزومه کاری رعایت کنید.

رزومه چیست؟

به سوابق تحصیلی و شغلی افراد، رزومه یا CV گفته می‌شود و در درخواست استخدام کاربرد دارد. رزومه شامل اطلاعاتی است که اگر به‌درستی تنظیم شوند، توانمندی‌های متقاضی به نحو احسن نشان داده خواهند شد. به بیان دیگر، رزومه ویترینی است که افراد جویای کار به‌وسیله‌ی محتوا و چیدمان این ویترین سعی می‌کنند به کارفرمایان بقبولانند که از خریداری مهارت‌ها و تجارب‌شان سود خواهند برد.

یک رزومه را می‌توانید به چند کارفرما، البته در حوزه‌های کاری مشترک، ارسال کنید. اما اگر برای چند حوزه‌ی کاری مختلف درخواست استخدام دارید، باید برای هر حوزه‌ی کاری متفاوت، یک رزومه‌ی متناسب با همان حوزه تنظیم کنید تا سوابق و مهارت‌های مرتبط‌تان با شغل درخواستی آشکارتر دیده شوند. البته در برخی مشاغل از پذیرش رزومه خودداری می‌شود و در عوض از فرم‌های استخدام استفاده می‌کنند. در تکمیل فرم‌ استخدام باید تک‌تک اطلاعات خواسته شده را ارائه دهید و به همین دلیل، اگر نقطه‌ ضعفی داشته باشید، از دید کارفرما پنهان نخواهد ماند. زمان و انرژی‌ای که صرف تکمیل این فرم می‌کنید، نشانه‌ی تعهدتان به شغل درخواستی‌ است.

انواع رزومه

رزومه‌ی معکوس زمانی

رزومه‌ی معکوس زمانی رایج‌ترین نوع رزومه است و معمولا مورد استقبال کارفرمایان قرار می‌گیرد. در این نوع رزومه باید سوابق تحصیلی و حرفه‌ای خود را از آخر به اول فهرست کنید، یعنی جدیدترین مدرک تحصیلی و موقعیت شغلی خود را در ابتدای فهرست قرار دهید و همین‌طور به‌ ترتیب به عقب برگردید. پیشرفت شغلی متقاضی در این نوع رزومه مشهود خواهد بود. تنها اشکال رزومه‌های معکوس زمانی این است که کارفرما را از وقفه‌های شغلی و تغییر شغل‌های مکرر متقاضی باخبر می‌کند.

رزومه‌ی مبتنی بر مهارت

در رزومه‌ی مبتنی بر مهارت، توانمندی‌های مرتبط با شغل درخواستی در اولویت قرار می‌گیرند و جزئیات مربوط به سوابق تحصیلی و حرفه‌ای متقاضی در مرکز توجه نخواهند بود. این نوع رزومه مناسب متقاضیانی است که سوابق تحصیلی و حرفه‌ای‌شان با شغل درخواستی مرتبط نیست یا به‌ دنبال تغییر حوزه‌ی فعالیت‌شان هستند.

رزومه در چه مواقعی کاربرد دارد؟

کارفرما به صراحت اعلام کرده باشد هرگونه درخواست استخدام باید در قالب رزومه ارسال شود؛

کارفرما هیچ قالب خاصی را برای درخواست‌های استخدام مشخص نکرده باشد؛

متقاضی قصد داشته باشد به کارفرمایی درخواست استخدام بفرستد که آگهی جذب نیرو نداده است، با این امید که رزومه‌اش مورد توجه قرار گیرد و صاحب شغل شود

رزومه کاری شامل چه اطلاعاتی است؟

اِریک هیلدِن (Eric Hilden) در سال ۲۰۱۰ نظرسنجی‌ای با موضوع رزومه ترتیب داد تا بداند کارفرمایان به کدام بخش‌های رزومه اهمیت بیشتری می‌دهند. در این نظرسنجی، بیش از ۲۰۰۰ کارفرما از طریق ایمیل مورد پرسش قرار گرفتند. نتایج نشان داد کارفرمایان به بخش‌های زیر اهمیت بیشتری می‌دهند:

اطلاعات فردی

اطلاعات فردی شامل نام و نام‌ خانوادگی، آدرس، تاریخ تولد، شماره‌ تلفن و ایمیل است.

استفاده از عکس در رزومه تابع قوانین کشورهاست. در برخی مانند انگلیس معمولا رزومه‌ها دارای عکس نیستند، ولی در کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و بلژیک عکسی به اندازه عکس گذرنامه را در رزومه به کار می‌برند. در ایران هم به صورت پیش‌فرض اجباری بر عکس‌دار‌ بودن رزومه وجود ندارد و این کار اختیاری است. معمولا کارفرما بنا به ضرورت پُست شغلی و نیازمندی‌های آن، در متن آگهی استخدام بر عکس‌دار بودن رزومه تأکید می‌کند. در هر حال اگر در رزومه‌ی خود از عکس استفاده می‌کنید، باید یک عکس پرسنلی با پوشش مناسب را انتخاب کنید.

تحصیلات و توانمندی‌ها

سوابق تحصیلی خود را با ذکر رشته‌ و محل اخذ مدرک فهرست کنید. حتی می‌توانید به نمرات فارغ‌التحصیلی خود نیز اشاره کنید، اما اگر نمرات‌تان چندان درخشان نیستند، از ذکر این مورد بپرهیزید.

تجارب حرفه‌ای

در توضیح تجارب حرفه‌ای خود از کلماتی استفاده کنید که گویای اقدامات عملی شما هستند مانند: سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی کردن و توسعه دادن.

حتی کار کردن در فروشگاه، کافی‌شاپ یا رستوران نیازمند کار گروهی، ارائه‌ی خدمات باکیفیت به مشتری و برخورد سنجیده با شکایات است. پس اگر برای کار در چنین مکان‌هایی درخواست می‌دهید و سابقه‌ی کار در رستوران نیز دارید، نیازی نیست به تجربه‌ی وظایفی از قبیل پاک کردن میزها که جزو وظایف عادی و غیرمردمی (وظایفی که شامل تعامل با مشتری نیستند) یک پیشخدمت به شمار می‌روند اشاره کنید، مگر اینکه هدف‌تان مثلا کار کردن موقتی در رستوران به‌‌ عنوان یک شغل پاره وقتِ فصلی باشد.

سعی‌تان این باشد که بین مهارت‌های‌‌تان با شغل درخواستی‌ ارتباط برقرار کنید. مثلا اگر قصد دارید برای شغلی در حوزه‌ی امور مالی اقدام کنید، آگاه باشید که تمرکز مشاغل این حوزه بیشتر روی مهارت‌هایی مانند حسابرسی، تحلیل و حل مسئله قرار دارد. اما اگر برای شغل بازاریابی درخواست می‌فرستید، باید بیشتر روی فن مذاکره و مهارت‌های متقاعد کردن مشتری تمرکز کنید یا اگر هدف‌تان مدیریت یک فروشگاه خرده‌فروشی است، باید بدانید که مدیر فروشگاه باید علاوه بر تعهد کاری، در برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و هماهنگی امور نیز توانمند باشد.

علاقه‌مندی‌ها و دستاوردها

این بخش باید مختصر و مفید نوشته شود. هرچه سن متقاضی بیشتر باشد، بخش سوابق حرفه‌ای در اولویت قرار می‌گیرد و به‌ طور طبیعی از حجم و اهمیت بخش علاقه‌مندی‌ها کاسته خواهد شد.

فهرست علاقه‌مندی‌های‌تان را از طریق بولت‌گذاری (علامت گلوله) به انواع مختلف تقسیم کنید، مثلا «فعالیت‌های ورزشی» یا «سرگرمی‌های خلاقانه».

از ذکر موارد کلیشه‌ای مانند «معاشرت با دوستان» بپرهیزید.

روی سرگرمی‌های انفرادی و منفعلانه مانور ندهید، چرا که ممکن است فردی منزوی و غیراجتماعی به نظر برسید. اما اگر مثلا به «مطالعه» اشاره کردید، در ادامه یک یا چند کتاب مورد علاقه‌تان را نیز نام ببرید.

طیف علاقه‌مندی‌های‌تان را به گونه‌ای تنظیم کنید که مبادا متعصب و انعطاف‌ناپذیر به نظر برسید. مثلا اگر علاقه‌مندی‌های‌تان فقط حول محور ورزش بچرخد، ممکن است کارفرما تصور کند که شاید نتوانید با مشتریانی که به ورزش علاقه‌مند نیستند، ارتباط برقرار کنید.

سرگرمی‌هایی که خیلی رایج نیستند، کمک‌ می‌کنند متمایز به نظر برسید. مثلا چتربازی یا کوهنوردی این حس را منتقل می‌کند که قصد دارید خودتان را به چالش بکشید و قادر هستید در موقعیت‌های دشوار به خودتان تکیه کنید.

اگر علاقه‌مندی‌هایی دارید که با شغل درخواستی‌تان مرتبط هستند، حتما به این علاقه‌مندی‌ها اشاره کنید. مثلا علاقه‌مندی به امور جاری در شغل روزنامه‌نگاری یا علاقه‌مندی به خرید و فروش آزمایشی سهام برای فعالیت در بازار سرمایه، حائز اهمیت شناخته می‌شوند.

هر سابقه‌ای را که با ویژگی رهبری مرتبط است، از قلم نیندازید. مثلا از فردی که در گذشته کاپیتان تیم والیبال بوده است، انتظار می‌رود با مهارت‌هایی مانند هدایت و ترغیب اعضاء یا تصمیم‌گیری در شرایط دشوار آشنایی داشته باشد، یعنی دقیقا همان مهارت‌هایی که در بسیاری مشاغل دیگر ارزشمند تلقی می‌شوند. از جمله سایر سوابقی که با ویژگی رهبری در ارتباط هستند، می‌توان به نمایندگی شوراهای دانشجویی، ریاست تشکل‌های دانشجویی و رهبری گروه‌های پیشاهنگی اشاره کرد.

سایر سوابقی که از نشانه‌ی کار گروهی، سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی، متقاعد‌سازی و مذاکره در ارتباط باشند نیز قابل ذکر شمرده می‌شوند.

مهارت‌ها

چند نمونه از مهارت‌هایی که معمولا در رزومه ذکر می‌شوند عبارتند از:

زبان‌های خارجی (تسلط متوسط به مکالمه‌ی زبان انگیلیسی یا تسلط ابتدایی به زبان فرانسه)

کامپیوتر: (تسلط متوسط به MS Access و Excel و آشنایی ابتدایی با طراحی وب‌سایت)

رانندگی: (گواهینامه‌ پایه‌ی یکم)

معرف‌ها

بسیاری از کارفرمایان در مرحله‌ی دریافت رزومه به بخش معرف توجه زیادی نشان نمی‌دهند. بنابراین اگر فضای کافی برای پرداختن به این بخش ندارید و کارفرما نیز به‌ طور مشخص به لزوم معرف اشاره‌ای نکرده است، می‌توانید از این بخش صرف نظر کنید یا یادآور شوید که «مشخصات معرف‌ها در صورت لزوم تقدیم خواهد شد».

معمولا اعلام دو معرف کافی است: یک معرف تحصیلی (شاید استاد راهنمای پروژه) و یک معرف شغلی (شاید یکی از کارفرمایان قبلی‌)

پروفایل شخصی

در پروفایل شخصی که در ابتدای رزومه قرار می‌گیرد باید خلاصه‌ای از مهارت‌ها، نقاط قوت و کلیدی‌ترین تجارب‌تان را بنویسید و به هدفی که دنبال می‌کنید نیز گریز کوتاهی بزنید. پروفایل شخصی کمک می‌کند خودتان را متمایزتر نشان دهید و به همین دلیل، بیشتر مناسب مشاغلی است که متقاضیان انبوهی دارند. اما یادتان باشد از جملات کلیشه‌ای مانند «من گوینده‌ی بسیار توانایی هستم که در کارهای گروهی به شایستگی ظاهر می‌شوم.» پرهیز کنید.

یک رزومه‌ جذاب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک رزومه‌ی خوب باید:

یک شغل خاص یا حوزه‌ی کاری مشخص را هدف قرار دهد و فقط به مهارت‌های مرتبط با شغل درخواستی محدود​ شود؛

اطلاعات را واضح و خوانا نمایش دهد و دارای یک سیر منطقی باشد؛

پُرمحتوا اما مختصر باشد؛

علاوه بر محتوای درست، از لحاظ املا و دستور زبان نیز بدون غلط باشد.

بهتر است رزومه دارای چند صفحه باشد؟

به طور کلی، رزومه‌ی افرادی که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند، نباید بیشتر از دو صفحه باشد. ناگفته نماند که این روزها با توجه به حجم انبوه رزومه‌هایی که در پی آگهی‌های استخدام ارسال می‌شوند، کارفرمایان فرصت کافی برای بررسی رزومه‌های طولانی را ندارند و به همین دلیل در بسیاری از مشاغل، رزومه‌های یک صفحه‌ای ترجیح داده می‌شوند.

پس اگر امکان آن را دارید، رزومه‌ی خود را در یک صفحه خلاصه کنید. به‌ ویژه اگر برای کارفرمایی درخواست استخدام می‌فرستید که آگهی جذب نیرو نداده است، رزومه‌ی یک صفحه‌ای بیشتر به کارتان می‌آید، چرا که باید خودتان را تا حد امکان خلاصه معرفی کنید. اما برای اینکه رزومه‌تان را به یک صفحه برسانید، نباید از ذکر موارد بااهمیت چشم‌پوشی کنید. ضمنا توجه داشته باشید که رزومه‌های آکادمیک و فنی حتی ممکن است به چهار یا پنج صفحه نیز برسند.

چگونه یک رزومه‌ سه صفحه‌ای را به دو صفحه برسانید؟

اندازه‌ی حاشیه‌ها را در نرم افزار Word مایکروسافت به گزینه‌‌ی باریک تغییر دهید (Page Layout/Margins/Narrow). این گزینه اندازه‌ی حاشیه‌ها را روی ۱.۲۷ سانتی‌متر قرار می‌دهد و مقداری فضای خالی در اختیارتان می‌گذارد که البته مانع فشرده به نظر رسیدن متن نیز می‌شود.

بدنه‌ی رزومه را با فونت اندازه‌ی ۱۰ بنویسید و برای تیترها از فونت اندازه‌ی ۱۴ استفاده کنید. اگر بدنه‌ی رزومه را با فونت اندازه‌ی ۱۴ بنویسید، ممکن است کارفرما احساس کند که فقط قصد پُر کردن صفحه را داشته‌اید. در حالت متعارف، معمولا بدنه‌ی رزومه را با فونت اندازه‌ی ۱۲ می‌نویسند، پس اگر اندازه‌ی فونت را به ۱۰ تغییر می‌دهید، باید از فونتی استفاده کنید که در این اندازه نیز خوانا باشد. در انتخاب نوع فونت نیز می‌توانید برای مثال، فونت رایج B‌-Nazanin را مد نظر داشته باشید. (بدیهی است که انتخاب نوع فونت با توجه به سلیقه‌ی هر فرد متفاوت خواهد بود)

برای بخش سوابق تحصیلی و معرف‌ها از جداول دو یا سه ستونی استفاده کنید.

به جای پاراگراف‌های طولانی، قسمت‌هایی از متن را در قالب فهرست‌های بولت‌گذاری شده تنظیم کنید.

فاصله‌ی بین خطوط را روی گزینه‌ی تک‌فاصله قرار دهید (Paragraph/Line Spacing/Single Space).

اگر رزومه‌تان باز هم بعد از اعمال این تغییرات از دو صفحه بیشتر بود، باید در کلمه به کلمه‌ی متن تجدیدنظر کنید و هر موردی را که ارزش اشاره کردن ندارد حذف کنید.

سایر نکات مهمی که باید در نوشتن رزومه کاری رعایت کنید

متن رزومه باید خوانا باشد. خطوط به‌هم چسبیده یا پُر فاصله موجب بدریخت شدن متن می‌شوند. همچنین توصیه می‌شود تیترها و اطلاعات کلیدی را بولد (برجسته) یا ایتالیک کنید. می‌توانید عناوین شغلی و اسامی مراکز تحصیلی را نیز برجسته کنید.

صفحات رزومه‌ باید تک‌رو چاپ شوند. می‌توانید نام و نام خانوادگی خود را در قسمت پاورقی (footer) وارد کنید تا در تمامی صفحات مشخص باشد.

بولت‌گذاری فهرست‌ها، به‌ویژه فهرست مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌ها، به راحت‌تر خوانده شدن متن کمک می‌کند. اما نباید تمامی متن رزومه را در قالب فهرست‌های بولت‌گذاری شده تنظیم کنید، چرا که این قبیل فهرست‌ها به لحاظ محتوا و جزئیات، خلاصه‌تر و کم‌عمق‌تر از پاراگراف هستند.

مختصر و مفید بنویسید. رزومه به پیش‌غذا شباهت دارد و نباید خواننده را مثل غذای اصلی کاملا سیر کند. قرار نیست تمامی امتحاناتی را که گذرانده‌اید یا فعالیت‌هایی را که در آن مشارکت داشته‌اید، یک‌به‌یک فهرست کنید، بلکه فقط به موارد مرتبط و تأثیرگذار اشاره کنید و بخشی از اطلاعات را برای روز مصاحبه نگه دارید.

در معرفی خودتان اعتمادبه‌نفس داشته باشید و روی نقاط قوت‌تان تأکید کنید. مثلا اگر معدل فارغ‌التحصیلی درخشانی دارید، به این مورد در سوابق تحصیلی‌تان اشاره کنید.

جز حقیقت چیزی ننویسید. در رزومه به‌راحتی می‌توانید از درج جزئیاتی که تمایل به پنهان کردن‌شان دارید (مثلا سابقه‌ی مشروط شدن در دروس دانشگاهی) خودداری کنید. اما اگر اطلاعات غلط یا گمراه‌کننده ارائه دهید و کارفرما نیز به عدم صداقت‌تان پی ببرد، قطعا رزومه‌تان رد خواهد شد. رزومه فاقد سندیت حقوقی است، یعنی در قبال اطلاعاتی که در رزومه‌ی خود ارائه می‌دهید مسئولیت حقوقی ندارید. اما اگر از طریق فرم استخدام گزینش شوید و صحت اطلاعات ارائه داده شده را تأیید و امضا کنید، این فرم که بخشی از قرارداد استخدام‌تان محسوب می‌شود سندیت حقوقی پیدا خواهد کرد.

وسط بالای صفحه‌ی اول رزومه قسمتی است که بیشترین توجه کارفرمایان را به خود جلب می‌کند. پس مطمئن شوید که ضروری‌ترین اطلاعات را در این قسمت طلایی گنجانده‌اید.

اگر رزومه‌ی خود را از طریق پست می‌فرستید، کاغذها را تا نکنید و در یک پاکت سایز A4 قرار دهید.

ارسال رزومه از طریق ایمیل

نامه‌ی توجیهی خود را در متن ایمیل بنویسید. حتی اگر یک رزومه را به چند کارفرما می‌فرستید، باید برای هر کارفرما یک نامه‌ی توجیهی جداگانه بنویسید. همچنین متن را روی حالت متن آشکار (Plain Text) قرار دهید تا در تمامی ایمیل‌خوان‌ها قابل خواندن باشد.

خواندن متن ایمیل در مقایسه با خواندن از روی کاغذ دشوارتر است. پس متن ایمیل را ساده و در قالب پاراگراف‌های کوتاه بنویسید. در هر پاراگراف به یک موضوع مشخص بپردازید و بین پاراگراف‌ها یک خط، فاصله بگذارید.

رزومه‌ی خود را به متن ایمیل پیوست کنید. همچنین می‌توانید این نکته را یادآور شوید که نسخه‌ی چاپی رزومه‌تان را در صورت لزوم ارسال خواهید کرد.

قالب‌های ارسال رزومه کاری

فرمت PDF

PDF یکی از رایج‌ترین قالب‌های ارسال رزومه است. وقتی رزومه‌ی خود را در قالب PDF ارسال می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که رزومه‌تان در تمامی PDFخوان‌ها با ظاهر یکسان نمایش داده خواهد شد. نسخه‌های جدیدتر نرم افزار Word مایکروسافت از قابلیت ساخت PDF برخوردار هستند. همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهای پی‌دی‌اف‌ساز مانند Nitro PDF استفاده کنید. اما از جمله اشکالات فایل‌های PDF این است که گاهی در نرم‌افزارهای اسکن کلمات کلیدی یا سامانه‌های ردیابی متقاضیان، مانع جست‌وجوی خودکار اطلاعات می‌شوند و در نتیجه ممکن است از شانس استخدام متقاضی کاسته شود.

فرمت docx.

رزومه‌هایی که در قالب docx. ارسال می‌شوند، ممکن است روی پلتفرم‌های لینوکس یا Apple اجرا نشوند. همچنین توجه داشته باشید که فایل رزومه در این قالب شامل اطلاعات حساسی مانند ویرایش‌های قبلی است که شاید مایل نباشید در معرض مشاهده‌ی کارفرما قرار گیرند. فایل‌های docx. ممکن است به ویروس‌های ماکرو نیز آلوده باشند و به همین دلیل، عده‌ی کمی از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که فایل‌های با پسوند docx. را باز نکنند.

با این حال، برخی کارفرمایان از رزومه‌هایی که در قالب docx. ارسال می‌شوند استقبال می‌کنند، چرا که امکان ویرایش دارند و می‌توانند نکات دلخواه‌شان را به فایل اضافه کنند تا در روز مصاحبه از متقاضی بپرسند. اما یادتان باشد که فایل‌های docx. ممکن است در تمامی سیستم‌ها با ظاهر یکسان نمایش داده نشوند. پس رزومه‌ی خود را در هر دو قالب PDF و docx. بفرستید تا خود کارفرما قالب دلخواه را انتخاب کند.

فرمت HTML

رزومه‌های مبتنی بر وب در قالب HTML تهیه می‌شوند. می‌توانید آدرس وب‌سایت رزومه‌ی خود را از طریق ایمیل یا نامه به کارفرما ارسال کنید. در این قالب از امکان اضافه کردن عناصر گرافیکی، رنگ، هایپرلینک، صدا و تصاویر ویدئویی برخوردار هستید و می‌توانید مهارت‌های فنی و نمونه‌کارهای خود را نشان دهید. این قالب رزومه به‌ ویژه مناسب متقاضیانی است که قصد دارند در حوزه‌‌ی چند رسانه‌ای (multimedia)، طراحی وب‌سایت یا بازی‌های کامپیوتری فعالیت کنند.

کلام آخر

توصیه می‌شود پروفایل و رزومه‌ی خود را، البته بدون ذکر اطلاعات شخصی مانند آدرس، در شبکه اجتماعی کسب‌و‌کار لینکدین به اشتراک بگذارید. در یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، ۸۹ درصد کارفرمایان اعلام کردند که برای استخدام از شبکه‌های اجتماعی نیز استفاده می‌کنند. در این نظرسنجی، لینکدین با امتیاز ۸۶ درصد پُرکاربردترین شبکه‌ی اجتماعی در فرآیند استخدام گزارش شد.

لازم به ذکر است که هیچ نسخه‌ی یکسانی برای نوشتن رزومه‌ کاری وجود ندارد. اگر از رزومه‌ای که تنظیم کرده‌اید جواب گرفتید، یعنی بارها دعوت به مصاحبه شدید، پس رزومه‌ی خوبی دارید و نیازی نیست تغییرات زیادی ایجاد کنید. اما اگر احساس می‌کنید رزومه‌ای که تنظیم کرده‌اید برای‌تان نتیجه‌بخش نیست، در شیوه‌ی تنظیم اطلاعات تجدیدنظر کنید. چنانچه باز هم بعد از اعمال تغییرات نتیجه نگرفتید، رزومه‌‌ی خود را به دست افراد باتجربه بسپارید و از توصیه‌های‌شان در اعمال تغییرات بهره ببرید.

۸ چیزی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگوییم !!

برای به دست آوردن یک موقعیت کاری مناسب, چه نکاتی را باید بدانیم

متاسفانه خیلی از متقاضیان کار، هنگامی که در یک مصاحبه شغلی شرکت می‌کنند پیش از آنکه فکر کنند، پاسخ‌هایی می‌دهند که می‌تواند فرصت استخدامشان را کاملا از بین ببرد. کارین میلز، مدیرعامل یک شرکت کاریابی بریتانیایی می‌گوید مثال‌های زیادی از متقاضیان کار سراغ دارد که در برابر پرسش‌ها، جواب‌های اشتباهی داده‌اند که باعث رد شدن آنها در مصاحبه شده است…

ریچارد نت، مدیر یک وب‌سایت کاریابی موفق می‌گوید: «مصاحبه‌شونده‌ها نباید در مورد سیاست و مذهب با مصاحبه‌کننده‌ها بحث کنند.» وی معتقد است: «کارفرماها از آدم‌هایی که سر صبر و حوصله علاقه‌مندی‌هایشان را تعریف می‌کنند تا باعث آشنایی بیشتر بشوند خوششان می‌آید ولی بسیار مهم است که مصاحبه‌شوندگان سعی کنند در ۲ زمینه ذکر شده چیزی نگویند، مگر اینکه مطمئن باشند عقاید استخدام‌کننده در زمینه‌های مذهبی و سیاسی با آنها مشابه است.» کارین میلز، ریچارد نت و نیک پراتاپ که هر ۳ از کارشناسان شناخته شده و موفق کاریابی هستند ۸ نکته اساسی در مورد چیزهایی که یک مصاحبه شونده نباید در مصاحبه کاری بگوید، فهرست کرده‌اند:

یک/«ببخشید دیر کردم»: این جزو جملاتی است که هیچ‌وقت نباید به مصاحبه‌کننده خود بگویید. وقت‌شناسی یکی از کلیدی‌ترین نکات برای استخدام شماست و مصاحبه‌کننده نمی‌خواهد کسی را استخدام کند که می‌خواهد هر روز ۲۰ دقیقه دیر سر کار بیاید.

دو/«مرخصی‌های سالانه و استعلاجی در این شرکت چه وضعیتی دارد؟» اصلا سوال خوبی به نظر نمی‌رسد. از نظر مصاحبه‌کننده شما هنوز استخدام نشده اید دنبال روش‌های دور زدن و غیبت کردن از محل کار هستید.

سه/ «اجازه بدهید من این تلفن را جواب بدهم.» خیلی از مصاحبه‌شونده‌ها فکر می‌کنند جواب دادن به تلفن همراه در میان مصاحبه کار اشتباهی نیست اما این تصور کاملا غلط است، پاسخ دادن به تلفن‌ها، هر اندازه هم ضروری، حین مصاحبه شغلی باعث بدبینی مصاحبه‌کننده به شما می‌شود.

چهار/«کارفرمای قبلی‌ام مزخرف بود.» تفاوتی نمی‌کند چقدر موقعیت‌های شغلی‌ قبلی‌تان سخت، خسته‌کننده و احمقانه بوده ‌است. به گفته پراتاپ «بد گفتن از کارفرمای قبلی نه‌تنها غیر‌حرفه‌ای است بلکه نشانه خوبی در مورد شخصیت شما نیست.» احتمال زیادی وجود دارد کارفرما بعد از مصاحبه بخواهد با کارفرمای قبلی?تان برای بررسی سوابق شغلی‌ تماس بگیرد؛ پس اصلا خوب نیست که پل‌های پشت سر خودتان را خراب کنید.

پنج/«اِ! شما لباس تولید می‌کنید؟ من فکر می‌کردم راکت تنیس تولید می‌کنید.» چنین حرفی خیلی موقعیت شما را به خطر می‌اندازد. اینکه بدون اطلاعات و تحقیقات کامل در مورد کارفرمای آینده‌تان به مصاحبه آمده ‌باشید، اشتباه بسیار بزرگی است. کارین میلز می‌گوید: «حتی اینکه بگویید قبل از مصاحبه نگاهی به وب‌سایت شرکت انداخته‌اید کمی وضعیت?تان را بهبود می‌بخشد. کارفرماها انتظار دارند خیلی بیشتر در مورد این شغل تحقیق کرده ‌باشید و بدانید قرار است چه شغلی را در آینده بپذیرید.»

شش/«به جهنم!» هیچ‌وقت در مصاحبه شغلی خود بددهنی و از کلماتی که مفهوم ناخوشایندی دارند، استفاده نکنید. خیلی اوقات ممکن است در مصاحبه به خصوص زمانی که خود مصاحبه‌کننده زیاد از کلمات بد یا حتی رکیک استفاده می‌کند چنین موقعیتی پیش بیاید. اما اجازه ندهید دیگران برای شما سطح استاندارد مصاحبه را تعیین کنند. سعی کنید در تمام طول مدت مصاحبه حرفه‌ای بمانید.

هفت/«واقعا من باید همچین لباسی بپوشم؟» هر انتقادی از نوع یونیفورم و پوشش اختصاصی محل کار، باعث مشکل برای شما می‌شود. واقعا فکر می‌کنید مصاحبه‌کننده زمانی که کار شما را داشته دوست داشته لباس سبز فسفری بپوشد؟

هشت/ وقتی از شما سوال می‌شود به نظرتان چه چیزی در این شغل بیشتر از همه‌چیز برایتان جذاب است هیچ وقت نگویید: «شوخی‌ها، درآمد، وقت ناهار، همکارانم یا تعطیلات!» سعی کنید چیزی در مورد خود کار پیدا کنید که جذاب باشد، مصاحبه‌کننده باید باور کند این کار را دوست دارید.

● حواس تان باشد

حفظ ظاهر: اولین چیزی که مصاحبه‌کننده از شما می‌بیند چهره و لباس‌های شماست. این اولین نگاه می‌تواند تا آخرین لحظه مصاحبه، تعیین‌کننده‌ترین نکته در ذهن مصاحبه‌کننده ‌باشد. لباس منظم و تمیز نشان‌دهنده شخصیت منظم و تمیز شماست.

اشتیاق: هر مصاحبه‌کننده‌ای می‌داند که به کار نیاز دارید و برای درآمد فرم استخدام را پرکرده‌اید. پس لازم نیست چیزی در این مورد ذکر کنید. این یک پیش‌فرض مشخص برای کارفرمای شماست. آنچه شما را به اتاق مصاحبه کشیده ‌است نیاز به کار یا پول نیست بلکه اشتیاق برای کار در موقعیت شغلی است که برای آن ثبت‌نام کرده‌اید. باید نشان دهید به قرار گرفتن در این موقعیت شغلی علاقه‌مندید و دوست دارید این کار را انجام دهید. سعی‌کنید در مورد موقعیت شغلی، محل کار و مهارت‌های مربوط به شغل مورد نظر، اطلاعات کافی کسب کنید تا بتوانید در مصاحبه روی کار متمرکز باشید.

شوخی هم حدی دارد: نشاط و سرزندگی در مصاحبه شغلی یکی از نکات کلیدی و تاثیرگذار در ذهن کارفرماست؛ اما هر چیزی محدودیت‌های خاص خودش را دارد. شوخی‌های کوچک و کم تعداد حین مصاحبه نشان‌دهنده اعتماد‌به‌نفس، آمادگی و راحت بودن شماست، اما باید تلاش کنید حرف‌هایتان باعث احساس ناراحتی در کارفرما نشود. حرفی نزنید که بتوان از آن برداشت توهین‌آمیز یا تحقیرکننده کرد. هر چند شوخی‌های موردی ایرادی ندارد، اما تلاش کنید خودتان را کاملا جدی نشان دهید، حتی اگر برای استخدام به عنوان هنرپیشه یک فیلم کمدی در مصاحبه شرکت کرده‌اید.

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

مرحله مصاحبه در روند جستوجوی شغلی از اهمیت بهسزایی برخوردار است. در مدت زمان کوتاه مصاحبه شغلی میتوانید شانس استخدام خود را تقویت کرده یا از بین ببرید.

بسیاری از اشتباهاتی که در روند مصاحبه شغلی رخ میدهند قابل پیشبینی و اصلاح هستند، لذا هر کس میتواند نحوه مصاحبه خوب را بیاموزد.

در ادامه به تعدادی از فنون برتر مصاحبه شغلی اشاره میشود که رعایت آنها میتواند به موفقیت شما کمک کند.

چند نسخه کپی از رزومهتان را در جلسه مصاحبه همراه داشته باشید

هیچ‌چیزی بهتر از این بیانگر عدم آمادگی شما نیست که نسخه دیگری از رزومه درخواست شود و شما نداشته باشید. چندین نسخه کپی از رزومه‌تان را همراه داشته باشید. شاید مجبور شوید با چندین نفر مصاحبه کنید و این امر،همراه داشتن کپی بیشتر، میزان آمادگی شما را نشان می‌دهد.

رسمی و با توجه و محتاط لباس بپوشید

می‌توانید خود را به طرق مختلفی اثبات کنید، اما نحوه پوشش چیز دیگری است. حتی می‌توانید برای ملاقات با افراد مختلف از پوشش‌های مشابه استفاده نمایید.

ارتباط غیرکلامی را دستکم نگیرید

هوشیار و پرانرژی بوده و بر صحبت‌های مصاحبه‌کننده تمرکز کنید. از ارتباطات غیرکلامی از قبیل برقراری ارتباط چشمی استفاده نمایید که بیانگر توجه و علاقه شماست.

اهمیت اولین و آخرین تأثیر

پنج دقیقه اول و آخر مصاحبه مهم‌ترین بخش‌های مصاحبــه به حساب می‌آیند. در طی این زمان است که اولین و آخرین تأثیر اعمال شده و مصاحبه‌کننده تصمیم می‌گیرد شما فرد مورد نظرش هستید یا خیر. طی پنج دقیقه اول رفتار مثبتی از خود ارائه داده و مطمئن شوید پس از ترک آن مکان در خاطر مصاحبه‌کننده می‌مانید.

حتی اگر رزومه دارید، فرم درخواست شغل

شرکت را به طور کامل پر کنید

حتی اگر رزومه‌تان را به همراه دارید بسیاری از شرکت تمایل دارند داوطلب فرم را به طور کامل تکمیل نماید. تکمیل کامل فرم از جانب شما نشانه‌ای مبنی بر حرفه‌ای بودن شما و قدرت پیگیری شماست.

به یاد داشته باشید هدف هر مصاحبهای دریافت پیشنهاد است

باید آنقدر مصاحبه‌کننده را تحت تأثیر قرار دهید که پیشنهاد شغل نماید. در پایان مصاحبه مطمئن شوید که قدم بعدی چیست و کارفرما چه زمانی تصمیم‌گیری خواهد نمود.

نیازهای کارفرما را بشناسید

خود را طوری معرفی کنید که نشان دهد واقعاً برای شرکت ارزشمند خواهید بود و با فضای کاری هماهنگ خواهید شد.

مشتاق و پرانرژی باشید

مشتاق باشید. کارفرمایان تمایل به استخدام اشخاصی دارند کــــه به راحتی بتوانند با آنان ارتباط برقرار نموده و کنار بیایند و شخص مورد نظر به کار و شرکت‌شان علاقه‌مند باشند. علاقه و انرژی خود را نشان دهید.

مطمئن شوید مهارتهای مورد نظر را دارا هستید

رقبای خود را بشناسید. در خصوص تحصیلات، تجربه، آموزش، حقوق و پیشرفت شغلی چگونه با سایرین مقایسه می‌شوید. به مواردی اشاره نمایید که واقعاً نحوه انجام آن‌ها را می‌دانید. نکات کلیدی برای شغل بعدی شما به حساب می‌آیند.

توانایی سختکوشی خود را برای دستیابی به اهداف سازمان نشان دهید

تصور نمایید اگر مصاحبه کنندگان تمایل به انتخاب افرادی دارند که از جوانب فردی و سازمانی به راحتی با سازمان هماهنگ شوند. باید تاکید کنید که چنین فردی هستید و مزایای بی‌شماری برای سازمان به ارمغان می‌آورید.

تمام نقاط قوت خود را بروز دهید

قابلیت‌های عملی، مهارت‌های کلی و تجربیات به همراه ویژگی‌های فردی ارائه نمایید. استخدام کنندگان به دو مورد توجه می‌کنند،گواهی‌نامه و شخصیت.

 می‌توانید کار را مطابق عملکرد اجرایی گذشته خود انجام داده و با فرهنگ حاکم هماهنگ شوید. درخصوص ویژگی‌های مثبت شخصیتی خود صحبت کرده و با ذکر مثال نشان دهید چگونه هر ویژگی‌ در رورند کار بروز پیدا می‌کند.

پاسخهای قطعی و صریح و نتایج خاص ارائه دهید

هرگاه که درمورد قابلیت‌ها و دستاوردهای خود ادعایی می‌کنید قابل قبول‌تر و بهتر خواهد بود که برای اثبات ادعای خود مثالی ذکر نمایید. نحوه به کار بردن موفقیت‌آمیز مهارت مورد نظر                                                                                        را در موقعیت شغلی برای مصاحبه‌کننده شرح داده و نتیجه حاصل شده را نیز ارزیابی نمایید. سعی کنید تاخاص باشید.

از اقرار و پذیرفتن اشتباه خود نهراسید

کارفرمایان تمایل دارند بدانند شما مرتکب چه اشتباهاتی شده‌اید و چگونه از اشتباهات خود درس گرفته‌اید. از اقرار به اشتباهات گذشته خود نگران نباشید، اما همواره نگران ویژگی‌های مثبت خود باشید و اینکه چگونه نتایج منـــــفی را به نتایج مثبت بدل نمودید.

موضوعات و مثالهایی را مطرح کنید که بازگوکننده تجربه گذشته شما باشد

عملکرد گذشته بهترین معیار برای سنجش عملکرد آینده است. اگر در یک شرکت موفق بوده‌اید به احتمال زیاد می‌توانید در شرکت دیگری نیز موفق باشید. خود را برای ارائه مهارت‌ها و عملکرد در جلسه مصاحبه آماده نمایید.

قبل از جلسه مصاحبه همه چیز را در مورد کارفرمای مورد نظر بدانید

تا حد امکان پاسخ‌های خود را با نیاز کارفرما مطابقت داده و پاسخ‌های هماهنگ با نیاز کارفرما ارائه دهید. این امر مستلزم آن است    که قبل از مصاحبه در مورد شرکت، مشتریان، جایگاه مورد نظرتان به طور کامل تحقیق کنید. به زبان کارفرما صحبت کنید.

قبل از مصاحبه بر روی سؤالات مصاحبه تأمل کنید

قبل از حضور در جلسه مصاحبه نوع سؤالاتی را که احتمال می‌دهید از شما پرسیده شود، بررسی نمایید. حتی اگر نتوانید تمام سؤالات را پیش‌بینی نمایید، فکر کردن به این امر می‌تواند از استرس شما کاسته و شما را آماده‌تر نماید.

نحوه پاسخگویی به سؤالات دشوار را بیاموزید

اکثر سؤالات مصاحبه قابل پیش‌بینی هستند، اگرچه موارد استثناء هم وجود دارند که بررسی کننده عملکرد شما در شرایط دشوار و تحت فشار چگونه خواهد بود. بهترین استراتژی این خواهد بود که خود را آماده نمایید، متمرکز باشید، آرامش خود را حفظ کنید و تا حد امکان شفاف پاسخ دهید.

نقاط قوت، دستاوردها و فعالیتهای خود را مطابق با نیازهای کارفرما بیان کنید

بی‌شک دارای نقاط قوت و مهارت‌های مرتبط با جایگاه مورد نظر هستید لذا بر مزایایی که می‌توانید به کارفرما ارائه دهید تاکید نمایید. از هر موقعیتی استفاده نمایید تا با زبان مناسب همان صنعت، نقاط قوت مرتبط با موقعیت مورد نظر را شرح دهید.

نقاط قوت خود و آنچه از انجامش لذت میبرید را بشناسید

مهارت‌هایی که برایتان لذت‌بخش هستند جزو مواردی هستند که برای کارفرما اهمیت دارند. قبل از مصاحبه این دسته از مهارت‌ها را شناسایی کنید و بدانید چه مزایایی برای شما و کارفرما به همراه دارند.

نحوه ارتباط گفتاری را با سایرین بیاموزید

مهارت‌های ارتباط گفتاری موثر و قوی به شدت برای کارفرما ارزشمند هستند. علایم فردی تحصیل‌کرده و با استعداد است. نحوه ارتباط با سایرین را تمرین کنید تا به بهترین شکل ممکن خود را معرفی نمایید.

زودتر از موعد مقرر

در محل مصاحبه حاضر شوید

هر چند هم که مصاحبه‌کننده با شما احساس همدردی کرده و تصادف ناخواسته در اتوبان را بپذیرد، اما نمی‌توان احساس منفی اولیه را نادیده گرفت. زمانی را برای اتفاقات ناخواسته درنظر بگیرید و زودتر از موعد در محل حاضر شوید.

نحوه برخورد با تمام افراد حائز اهمیت است

در برخورد با تمام افراد فرقی نمی‌کند چه کسی هستند یا در چه جایگاهی قرار دارند،‌تواضع و احترام را رعایت نمایید. نظر تمام افراد در روند مصاحبه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

سؤالات را با جملات کامل و البته مستند پاسخ دهید

توجه داشته باشید مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند چه مستنداتی را به شرکت و جایگاه ارائه می‌دهید. از پاسخگویی با «بله» یا «خیر» ساده اجتناب کنید. با جملات کامل میزان دانش مرتبط با الزامات شغلی را نشان دهید و بدین صورت کارفرما نیز شما را بهتر خواهد شناخت.

با کمک روشهای کاهش استرس، بر اضطراب خود غلبه کنید

روش‌های بسیاری برای کاهش استرس وجود دارند که سخنوران بسیاری از آن‌ها استفاده می‌کنند، شما نیز می‌توانید برای حضور در مصاحبه از این روش‌ها استفاده نمایید.

 از کارهای آرامش‌بخش مانند نفس عمیق استفاده نماییـــد. هر چه آرامش بیشتری داشته باشید، احساس راحتی بیشتری می‌کنید و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

پرسیدن سوال را فراموش نکنید

خود را برای پرسش سؤالات متعدد درخصوص شغل، کارفرما و سازمان آماده نمایید. هدف از مطرح نموده این سؤالات این است که به شما در تصمیم‌گیری برای شغلی متناسب با علایق، هوش و اشتیاق کمک نماید.

Page 1 of 212